Bývalý šéf ERÚ Outrata podal ústavní stížnost. Své odvolání považuje za nezákonné - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bývalý šéf ERÚ Outrata podal ústavní stížnost. Své odvolání považuje za nezákonné

, tre, čtk,
Bývalý šéf ERÚ Outrata podal ústavní stížnost. Své odvolání považuje za nezákonné
Zdroj: čtk

Odvolaný šéf Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata podal ústavní stížnost. Vláda Outratu odvolala na konci července a nahradila jej Vratislavem Košťálem. Outrata své odvolání považuje za nezákonné.

Outrata stál v čele pětičlenné rady ERÚ od 1. srpna 2017. Tehdy byl kolektivní orgán zřízen po předchozí šestileté vládě Aleny Vitáskové.

Outrata už dříve uvedl, že jeho sesazení neproběhlo podle energetického zákona, což by mohlo ohrozit platnost rozhodnutí úřadu.

Podání ústavní stížnosti Outratou potvrdila webu Lidovky.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Podnět byl podán 27. září.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) dnes uvedla, že za postupem, kterým byl Outrata odvolán, si stojí. „Naši právníci odvolání pana předsedy Outraty analyzovali. Jsem přesvědčená, že to odvolání bylo v rámci zákona,“ řekla dnes novinářům ministryně Nováková. Outrata byl podle ní odvolán mimo jiné kvůli nekonzistenci rozhodování mezi členy rady. Mluvčí vlády Petra Doležalová řekla, že k předmětné věci se Úřad vlády nemůže blíže vyjádřit, neboť nemá k dispozici ústavní stížnost. „Vláda ČR v případě odvolání Vladimíra Outraty z pozice předsedy rady ERÚ postupovala zcela zákonným způsobem. Předsedou rady ERÚ je v současné době Vratislav Košťál,“ dodala.


Přečtěte si:

Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka

 Jan Brož


Outrata se dnes k záležitosti blíže vyjadřovat nechtěl. Podle mluvčího ERÚ Michala Keborta se k dané věci, tj. k napadení usnesení vlády u Ústavního soudu, nebude vyjadřovat ani úřad. Český rozhlas upozornil, že vedle ústavní stížnosti podal Outrata i správní žalobu, a to u Městského soudu v Praze. „Žaloba směřuje proti Úřadu vlády České republiky,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí soudu Markéta Puci.

Web Euro.cz poukázal na začátku srpna na dokument ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého byl Outrata odvolán z funkce předsedy rady kvůli tomu, že zatajil před dvěma členy rady ERÚ kritiku vlády k dokumentu nazvaného Zpráva o činnosti a hospodaření Energetického regulačního úřadu za rok 2017.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dále disponuje informacemi, že Ing. Vladimír Outrata nedovolil předložení materiálu členům Rady zpracovaného pracovníky Energetického regulačního úřadu. Jeho zařazení na jednání Rady bylo požadováno. Materiál mohl být předložen pouze po úpravách, tj. v nekompletní podobě,“ citovalo Euro materiál.

Právě na návrh ministerstva průmyslu a obchodu vláda jmenuje a odvolává členy rady. Outratu jmenoval loni kabinet členem rady na čtyři roky, Vlk byl jmenován na pět let, Krejcar na tři roky, Pokorný na dva roky a Košťál na rok. Na konci letošního července byl Košťál jmenován členem rady na dalších pět let, tři roky z toho má radu vést.

Čtěte: Odměna za chaos? Ministerstvo chce radním Energetického regulačního úřadu zvýšit plat

 ilustrační foto

O ERÚ dále čtěte:

ERÚ v nemilosti: Babišova vláda úřadu neschválila zprávu o činnosti a hospodaření

Pokus, který nevyšel. Rozhodování ERÚ je stále neprofesionální

Obžaloba: Vitásková jmenováním Vesecké porušila zákon a způsobila značné škody

Ohodnoťte tento článek
Diskuze