Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka

,
Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka
Zdroj: Mladá fronta

Zmatky kolem odvolání předsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) poukazují na neschopnost státu nastavit jasná pravidla pro instituci, které má být na státu nezávislá.

Uběhlo pouhý rok od vzniku Rady ERÚ a známý příběh se opakuje. Vláda na konci června odvolala předsedu Rady Vladimíra Outratu. Kvůli zmatečnému znění energického zákona však není jasné, zda je postup legitimní a zda Outrata není náhodou stále předsedou.

Není potřeba být pamětník, aby se člověku vybavily zmatky kolem táhlého loučení bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové. Původně měl její šestiletý mandát skončit předčasně už v roce 2015, a na její místo nastoupit nově vzniklý kolektivní řídící orgán. Energická Vitásková s dobrými vztahy s Milošem Zemanem si však vydobyla dokončení mandátu.

Záhy však vše zkomplikoval nový služební zákon, u kterého nebylo jasné, zda se týká i předsedy a místopředsedy ERÚ, a skutečnost, že poslanci nestihli schválit včas změnu energetického zákona, která by v mandátu Vitáskové udělala pořádek. Nakonec její éra v ERÚ opravdu skončila až po šesti letech loni v srpnu, zmatečná a často protichůdná legislativa však způsobila, že po mnoho měsíců v Česku nikdo nevěděl, jak se to s vedením jednoho z nejdůležitějších úřadů v Česku vlastně má.


Čtěte: Odměna za chaos? Ministerstvo chce radním Energetického regulačního úřadu zvýšit plat

 ilustrační foto


Se současným odvoláním předsedy Rady zažíváme nepříjemné déjà vu. Podle ministerstva průmyslu odvolání platí, ministr vnitra Jan Hamáček má o tom pochybnosti. Pravdu však má především samotný Outrata. Ten poukazuje na možnou napadnutelnost rozhodnutí ERÚ ze strany regulovaných firem, pokud dokumenty podpisuje někdo, kdo byl, ale také možná nebyl, jmenován v rozporu se zákonem.

Celý případ jak bývalého tak současného vedení ERÚ tak vypovídá především o neschopnosti státu poradit si s klíčovou institucí, která má být formálně nezávislá na politicích, kteří se však svého vlivu nechctějí vzdát. Částečně je to pochopitelné – pokud se předseda utrhne ze řetězu a úřad je zcela paralyzován, jako se to stalo za Vitáskové.

Výsledkem je legislativní paskvil, z něhož nevyplývá, kdo kdy koho a za jakých podmínek jmenuje a odvolává. Ministerstvo průmyslu už připravilo novelu energetického zákona, která podmínky odvolání upřesňuje. Zda se i v upravené verzi se najde skulinka, je však spíše jen otázkou času.

O ERÚ dále čtěte:

ERÚ v nemilosti: Babišova vláda úřadu neschválila zprávu o činnosti a hospodaření

Pokus, který nevyšel. Rozhodování ERÚ je stále neprofesionální

Tajemství pádu šéfregulátora Outraty: před kolegy tajil dokumenty

Obžaloba: Vitásková jmenováním Vesecké porušila zákon a způsobila značné škody

Ohodnoťte tento článek
Diskuze