Británie, USA, Francie a Německo: Za útokem na Skripala je Rusko - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Británie, USA, Francie a Německo: Za útokem na Skripala je Rusko

, čtk,
Británie, USA, Francie a Německo: Za útokem na Skripala je Rusko
Zdroj: čtk

Představitelé států a vlád Británie, Spojených států, Francie a Německa se ve společném prohlášení shodli, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označili za útok na suverenitu Spojeného království. Moskvu, která jakoukoli vinu na útoku odmítá, představitelé čtyř zemí vyzvali, aby poskytla informace o látce Novičok údajně použité při otravě Skripalových.

„My, představitelé Francie, Německa, Spojených států a Spojeného království jsme zděšeni z útoku proti Sergejovi a Juliji Skripalovým v Salisbury ve Spojeném království 4. března 2018,“ stojí ve společném prohlášení. Neexistuje podle něj „žádné přesvědčivé alternativní vysvětlení“, než že za útokem stojí Rusko. Neochota odpovědět na britskou žádost o vysvětlení, „dál podtrhuje zodpovědnost“ Moskvy.

Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Rusko, aby poskytlo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu na vývoj látky Novičok, který měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka Novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru.

„Toto použití armádní nervové látky – typu, který byl vyvinut Ruskem – představuje první útočné použití nervové látky v Evropě od druhé světové války,“ uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v prohlášení. Informovala dnes agentura Reuters.


Čtěte o reakci Kremlu:

Rusko chystá odvetu proti Londýnu, osobně o ní rozhoduje Putin

 Ruský prezident Vladimir Putin


„Je to útok na suverenitu Spojeného království a jakékoli takové užití ze strany státu je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních a mezinárodního práva. Ohrožuje to bezpečnost náš všech,“ dodali představitelé čtyř zemí.

„Vypadá to, že jsou za tím Rusové,“ řekl americký prezident Donald Trump. Incident označil za velmi smutnou událost, kterou Spojené státy berou velmi vážně. „Tohle se nikdy nemělo stát,“ řekl. Dodal také, že kvůli incidentu je v kontaktu s britskou premiérkou.

Sergej a Julija Skripalovi zůstávají po útoku nervově paralytickou látkou v kritickém stavu v nemocnici. Podrobnosti o jejich zdraví by měli lékaři dnes sdělit přímo premiérce Mayové, která se chystá Salisbury navštívit. Setkat by se v jihoanglickém městě měla také se zástupci veřejnosti a záchranných složek.

Mayová ve středu řekla, že útok má na svědomí Rusko, a oznámila sérii opatření včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země. Rusko zodpovědnost za útok odmítá a chystá protiopatření.

Dnes Mayová poprvé od útoku navštívila Salisbury, aby se tam sešla s příslušníky bezpečnostních složek a místními obyvateli, z nichž mnozí jsou z události v šoku a omezují nákupy v blízkosti míst možné kontaminace z obav o svoje zdraví. Mayová podle agentury AFP vyzdvihla podporu, které se Británii dostalo ze zahraničí. „Stalo se to ve Spojeném království, ale mohlo se to stát kdekoli jinde. Proti tomu jsme jednotní,“ prohlásila.

Akce jménem COB: bývalý československý špion rozvířil britskou politiku

 Jeremy Corbyn, krycí jméno COB

Přečtěte si také:

Stojí za otravou agenta Skripala Rusko? Je to vysoce pravděpodobné, tvrdí Mayová

Estébák Sarkocy: Mám nahrávku, na které se mě Babišův advokát snažil podplatit

Corbyn byl naverbován, za informace jsme mu platili, tvrdí bývalý agent StB

Spisovatel Forsyth se pomiloval se s StB. Sledování cizinců měla tajná policie v popisu práce


Ohodnoťte tento článek
Diskuze