Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
Autor: čtk

Brexitový pat. Británie uvízla na mrtvém bodu, píše místní tisk

17. ledna, 11:03 - čtk
 Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
Autor: čtk
17. ledna, 11:03

O brexitovém patu, paralýze a uvíznutí na mrtvém bodu píší britská média na titulních stránkách po středečním hlasování o nedůvěře vládě, které kabinet premiérky Theresy Mayové ustál. Řada listů si všímá také vyhroceného sporu mezi Mayovou a lídrem opozice Jeremym Corbynem, který odmítl její pozvání k jednání, dokud neodmítne variantu brexitu bez dohody. Podle evropských médií nejistota kolem brexitu škodí nejen Británii, ale celé EU. Některé listy vyzývají k odsunutí jeho termínu.

„Mayová přežila hlasování, ale Británie zůstává v brexitovém patu,“ napsal na titulní straně deník The Guardian. Bulvární list The Sun současnou situaci v Británii označil za „brexitovou patovou krizi“. Podle deníku Metro je britský parlament paralyzován.

Na titulní stránce Metro zveřejnilo fotografie premiérky Mayové a předsedy labouristů Corbyna a svůj úvodní článek nadepsalo titulkem „Brexican stand-off“, který je slovní hříčkou odkazující na „Mexican stand-off“. Výraz „mexický pat“ přitom označuje střet, který nemůže vyhrát ani jedna ze soupeřících stran.

Sporu Mayové s Corbynem, který odmítl její pozvání na jednání, dokud premiérka nevyloučí možnost odchodu Británie z EU bez dohody, se na titulních stránkách věnují i další britské listy. Například bulvár Daily Express dává Corbynovi za pravdu a Mayové s odkazem na průzkum veřejného mínění vzkazuje, že ztratila „respekt národa“.