Babišova kontrola. Ministři ANO mu do konce měsíce mají pospat svou činnost - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babišova kontrola. Ministři ANO mu do konce měsíce mají pospat svou činnost

, čtk,
Babišova kontrola. Ministři ANO mu do konce měsíce mají pospat svou činnost
Zdroj: čtk

Ministři nominovaní hnutím ANO mají do konce února předložit popis toho, co dosud udělali od svého nástupu do funkce. Při debatě o možných změnách ve vládě to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předsedu vlády by měli šéfové ministerstev informovat i o svých plánech do budoucna z hlediska legislativy či toho, na čem ušetří. V kabinetu se nejvíc střetávají ministerstva práce a financí, dodal Babiš.

Premiér uvedl, že ministři mají popis své dosavadní činnosti odevzdat do 28. února. „Většina z nich nastoupila 13. prosince (2017), chci s nimi mluvit o tom, co udělali, jaké mají plány. Aby měli cíl z hlediska legislativy, výkonu, jak budou šetřit,“ řekl premiér. Při dotazech na budoucnost jednotlivých ministrů konkrétní být nechtěl. U ministrů školství Roberta Plagy (ANO) a spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ale vnímá podporu odborné veřejnosti.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který byl kritizován kvůli prosincovému kolapsu na D1, je podle Babiše poctivý ministr, za kterého se „na úřadu nekrade“. Ťok má podle Babiše rezervy v komunikaci s veřejností. „Já jsem mu vyčítal hlavně to, že nekomunikuje pozitiva,“ konstatoval Babiš.


Rozpočtový zázrak z Bruselu. Přebytek je důsledkem štědrého dárku

 Navrch huj. Ministryně financí Alena Schillerová chválí skvělý výběr daní. Že ale místo plánovaných 82,5 miliardy korun příjmů z programů EU přiteklo zhruba 119,4 miliardy, tím už se nechlubí.


Premiér se nechtěl vracet k nedávným vyjádřením některých ministrů koaliční ČSSD, že kvůli kauze Čapí hnízdo by byla lepší vláda bez Babiše. „Já to vnímám, že jejich rétorika má souvislost s jejich sjezdem, beru to jako jejich osobní kampaň,“ uvedl Babiš. Zmínil ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce Janu Maláčovou (oba ČSSD), kteří chtějí na začátku března usilovat o funkce místopředsedů ČSSD. Kdyby podle Babiše pokračovali ve své rétorice i po sjezdu, atmosféře ve vládě by to nepřidalo.

Právě střety Maláčové a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou podle Babiše nyní ve vládě nejvýraznější. Přou se ale také MPSV a ministerstvo pro místní rozvoj, dodal.

Koalice by zhruba do měsíce měla vyřešit otázku financování obědů ve školách. Podle Babiše je normální, že od původní myšlenky platit dětem obědy zdarma plošně dospěl k názoru, že by se měly rozšířit dosavadní projekty, díky nimž mohou školáci z chudších rodin už teď mít školní stravování bezplatně. „Všechno má nějaký vývoj. Když dochází k debatám, proč bych nemohl změnit názor,“ řekl Babiš.

Dále čtěte:

Komentář: Šťastná vláda aneb Kdy skončí Andrej Babiš

Učitel, nebo europoslanec? Platy státních zaměstnanců se liší o stovky tisíc

Otroci dotací aneb O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Průzkum: ANO jasně v čele, druzí jsou s 15 procenty Piráti

Ohodnoťte tento článek
Diskuze