Babiš: Česko bude usilovat o čerpání peněz z EU podle svého - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babiš: Česko bude usilovat o čerpání peněz z EU podle svého

, čtk,
Babiš: Česko bude usilovat o čerpání peněz z EU podle svého

Česká republika bude v EU usilovat o to, aby mohla přidělené peníze z evropských fondů využít podle svých představ, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Česko má nyní problém finance na určené programy vyčerpat. Podle Babiše by Česko mohlo mít v příštím programovacím období na čerpání větší vliv než dosud.

Evropská komise (EK) dnes navrhla dlouhodobý unijní rozpočet na léta 2021 až 2027, tedy po odchodu Británie jako jednoho z největších přispěvatelů. Ztrojnásobit by se měly například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Naopak se mají omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent pak částka na takzvanou kohezní politiku, tedy politiku soudržnosti ke srovnávání rozdílů mezi novými a starými státy. Z těchto fondů čerpá i Česká republika.

„My jsme rádi, že by ty peníze měly být přesunuty do kohezních zemí. Pozitivní je to, že Evropská unie to vnímá a v rámci kohezní politiky na to budeme mít podstatně větší vliv než doposud,“ uvedl Babiš.

Česko podle něj bude usilovat o to, aby mohlo v budoucnu přidělené peníze využít víc podle svých potřeb. V určených programech má totiž potíže s čerpáním. „Máme problém, že na co nám určili peníze, tak nečerpáme 11 miliard z různých programů. Přitom to chceme čerpat na zdravotnictví a školy, kde máme převis. Tak si musíme vyžádat souhlas. To chceme v budoucnu, aby nám peníze přidělili podle našeho přání a našich představ,“ popsal Babiš. Jednat by se o tom mohlo v květnu v Bulharsku na Evropské radě.


Život a doba dotačního hnízda: hlavně, že se čerpá

Zámek Herálec


Podle Babiše Česko bude chtít také vědět, na co se přesně peníze na bezpečnost Evropy využijí. Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger dnes v Bruselu při představení návrhu evropského rozpočtu zmínil například výrazné posílení personálu Evropské pohraniční a pobřežní stráže. Další prioritou jsou podle Oettingera investice do výzkumu a inovací, vzdělávání či digitální ekonomiky.

Europoslanci opoziční ODS dnes ocenili posílení peněz na ochranu hranic či na vědu a výzkum. Vadí jim ale, že po odchodu Británie jako jednoho z největších plátců mají růst unijní výdaje. Peníze na ně by musely poskytnout členské státy, případně by se musely zavést nové daně, uvedla ODS.

„Odmítnout musíme také zamýšlené napojení fondů na jakési vágně definované ‚evropské hodnoty‘ nebo ‚vládu práva‘. Neznamená to ve skutečnosti nic jiného než snahu komise, případně dalších hráčů, prosazovat ‚ten jediný správný‘ pohled na evropskou integraci a ovlivňovat politiku v některých členských státech,“ napsal v tiskovém prohlášení europoslanec Jan Zahradil. Podle europoslanců ODS by tak evropské fondy mohly sloužit „k vydírání neposlušných států“.

Přečtěte si také:

Česko má zajištěno asi 52 procent evropských dotací v období do roku 2020

Čapí hnízdo bylo propojeno s Agrofertem, tvrdí zpráva OLAF

Eurodotace pro IT firmy: Hrozí velký průšvih

EU pozastavila Česku dotační program, projekty bude zatím hradit stát

Východní země EU jsou čistými plátci už dávno. Piketty volá po restartu Unie


Ohodnoťte tento článek
Diskuze