Apple ukazuje Krym jako ruské území, ale jen uživatelům v Rusku - Euro.cz

Přihlášení

Apple ukazuje Krym jako ruské území, ale jen uživatelům v Rusku

, čtk,
Apple ukazuje Krym jako ruské území, ale jen uživatelům v Rusku
Zdroj: čtk

Americká společnost Apple začala zobrazovat Krymský poloostrov, který Rusko před pěti lety zabralo Ukrajině, jako ruské území – pouze ale uživatelům v Rusku. Upozornila na to dnes agentura Reuters. Rusko i Ukrajina pozorně sledují, jak nadnárodní společnosti Krym označují. V roce 2014 ruská armáda po prozápadním zvratu v Kyjevě Krym obsadila. Moskva následně poloostrov anektovala s odvoláním na referendum, které ovšem ukrajinské vedení a západní státy označily za ilegální.

Zpravodaj Reuters napsal krymskou metropoli Simferopol do aplikací Apple s mapami a s předpovědí počasí a na displeji se mu objevilo „Simferopol, Krym, Rusko“. Zpravodajům agentury v jiných zemích se pak při stejném dotazu v těchto aplikacích zobrazilo jen „Simferopol“ bez upřesnění, v jaké zemi město leží.

V Kyjevě a na samotném Krymu uživatelé kontaktovaní agenturou Reuters v aplikacích viděli lokality na Krymu rovněž bez identifikace země.

Souhlasíte s přístupem firmy Apple k označování Krymu?

Evropská unie a Spojené státy neuznávají Krym jako ruské území. V reakci na anexi uvalily sankce na Rusko a na osoby spojené s porušením územní celistvosti Ukrajiny.

Reuters dává uvedené změny v dotyčných aplikacích do souvislosti se setkáním zástupců firmy Apple s předsedou bezpečnostního a protikorupčního výboru ruské Státní dumy Vasilijem Piskarjovem. Na webu dolní komory parlamentu se dnes objevila informace se sdělením Piskarjova, že „Apple splnil své závazky a uvedl programy na svých zařízeních do souladu s požadavky ruského zákona“.

Volodymyrova volba. Zelenskyj čelí tlaku ze všech stran

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Dále čtěte:

Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně

Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

Demokracie azbukou. Zelenského na Ukrajině čekají tři zásadní úkoly