Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Alexander Bellu
Alexander Bellu
Autor: Profimedia.cz

Třikrát a dost? ODS chce dát obcím možnost vyloučit „nepřizpůsobivé” občany

 Boříková 03. října 2018, 15:30  -  Hana Boříková
Alexander Bellu
Alexander Bellu
Autor: Profimedia.cz
03. října 2018, 15:30

Starosta třetí pražské městské části Alexander Bellu (ODS) v minulých dnech přišel návrhem, aby bylo možné některé „nepřizpůsobivé” občany vyloučit z obce. Společně s kolegyní z ODS, starostkou Prahy 2 a poslankyní Janou Černochovou hodlá nyní jednat o změně přestupkového zákona.

Oba politici zároveň navrhují, aby vedení obcí mělo vliv na funkci obvodního šéfa městské policie a vliv na strategii městské policie v obci. Žižkovem navíc opět začíná hýbat kauza autonomního sociálního centra Klinika, která se v celopražském prostředí stala precedentem v problematice obsazování opuštěných budov.

Navrhujete možnost vykázat osoby z města či obce. ODS přitom o sobě uvádí, že „je liberálněkonzervativní stranou navazující na tradice evropské křesťanské civilizace, na humanitní a demokratický odkaz první republiky a na zkušenosti západních demokracií“. Přijde vám takové řešení skutečně humánní a křesťanské?

Obecní politika není vždy o ideálech. Musíme hledat funkční řešení. Pokud jsou tady lidé, kteří soustavně porušují pravidla naší společnosti, a dokonce i ohrožují a obtěžují spořádané občany v naší obci, tak jim musíme dát jasně najevo, že tady pro ně místo nemáme. My samozřejmě dáváme k dispozici celou řadu sociálních programů, ale těch se lidé musí chtít účastnit. Nemůže je k tomu nikdo donutit. My přicházíme s návrhem, který vychází z pravidla „třikrát a dost“. Za tři opakované přestupky stejného charakteru by obec nebo městská část měla možnost recidivistu na omezenou dobu vykázat ze svého území.

A nemyslíte, že tím problém přenesete pouze někam jinam v rámci města?

To je samozřejmě druhá věc. Z mého pohledu vybíráme nejlepší ze špatných řešení, protože tady jednak chybí celopražská koncepce práce s nepřizpůsobivými spoluobčany, městská policie se potýká s výrazným personálním nedostatkem a celkový přístup k vězeňství je zde pokřiven, neboť není cílem pouštět na svobodu napravené, nýbrž potrestané. I proto jsme s kolegyní Černochovou navrhli, aby se obce a městské části mohly podílet na prioritách městské policie.


Kampaň ve znamení štvaní proti menšinám. Čtěte:

Protiromské hnutí v Mostě slibuje deratizaci. Vadí nám štěnice, vysvětluje dvojka kandidátky

Lídr Mostečanů: Postavíme vesnici pro lůzu, tam ji nebude nikdo perzekuovat


Nedojde ale k tomu, že městská policie a její vedení bude zpolitizované?

Nemyslím si. My jako starostové jsme samozřejmě problematice každodenního života v naší obci nejblíže. Politici na magistrátu jsou buď zaneprázdnění řešením celopražských problémů, nebo tam prostě spí. My musíme každý den řešit reálné problémy, a také vidíme nedostatky, které jsou v našich pravomocích. Právě proto bychom chtěli do koncepční práce více zahrnout i naše zkušenosti. Myslím, že by to pomohlo. O politizaci v tomto případně nemůže být řeč.

Vy jako starosta Prahy 3 máte ve své působnosti řešení problematiky centra Klinika. Na jedné straně je tu skupina lidí, která tvrdí, že pečuje o rozpadlou a opuštěnou budovu, na druhé straně jsou kritici v čele s vámi. Jak se kauza vyvíjí?

Nazývejme věci pravými jmény. Já to nazývám okupací. Vrátím se k vaší úvaze o ODS. My o sobě také říkáme, že dáváme důraz na soukromé vlastnictví. A tady je to zcela evidentní porušení soukromého vlastnictví. Budova patří SŽDC, která projekt plánuje přestavět, aby mohl fungovat a nehyzdil své okolí. Já to podporuji. Bohužel zde vznikl jakýsi strach z mediálního nátlaku a vítězí politická korektnost.

Jenže lidé z okolí to tak nevnímají, mají strach, že se jejich děti nakazí od injekčních stříkaček, bojí se o svou bezpečnost. Nedávno tam údajně došlo ke znásilnění, takže jsem podal trestní oznámení, ale ty poškozené dámy se najednou záhadně stáhly. Celé to na mě působí divně. Chci ale dosáhnout toho, aby se budova vrátila majitelům a konečně se zrekonstruovala. Aktuálně stále čekáme na rozhodnutí soudu.


Co chtějí v Praze změnit? Čtěte rozhovory s kandidáty na primátora:

Petr Stuchlík: Babiš je disruptor, Faltýnkova rada by mohla být ku prospěchu

Bohuslav Svoboda: Politiku dělají čím dál víc mediální mágové

Jiří Pospíšil: Praha je pokus, jak znovu sblížit TOP 09 se Starosty

Jan Čižinský: Řeknu si o sociální byty

Jakub Landovský: Zajistím MHD zdarma a ještě na tom vydělám

Zdeněk Hřib: Praha není složitější než zdravotnictví


V letošních komunálních volbách budete usilovat nejen o to, abyste se stal opět starostou Prahy 3, ale také kandidujete na pražský magistrát, kde obhajujete post zastupitele. Jaké jsou vaše osobní priority, co se týče magistrátní politiky?

U mě se samozřejmě tyto věci úzce prolínají. Osobně dlouhodobě kritizuji zejména práci radní pro místní rozvoj, protože ta stagnace s výstavbou v našem městě je skutečně ostudná. Mám dojem, že se město vůbec nikam neposunuje. A to jsme slýchali ambice, že by se do Prahy v souvislosti s brexitem mohly přesunout sídla významných globálních institucí. Jenže kde bychom ty lidi ubytovali, když nemáme ani nové byty pro svoje lidi? Do jakých exkluzivních kancelářských komplexů bychom ty firmy dali, když stavební povolení u nás trvá osm až deset let? Tohle se prostě musí změnit.

A jaké máte konkrétní řešení?

Já nepřináším konkrétní řešení, jako třeba změnu legislativy. Konec konců řadu zcela konkrétních návrhů naleznete v našem programu. Jen říkám, jakým směrem by se Praha měla ubírat. Já se rozhodně budu přimlouvat za to, abychom se jako politici na celopražské i parlamentní úrovni, kde máme své kolegy, zasadili o zrychlení stavebního řízení.

Konkrétně u nás na Praze 3 máme jeden z největších brownfieldů v centru města. Nákladové nádraží Žižkov čeká rozvoj a musíme být připraveni na to, že se k nám přistěhují noví lidé, kteří budou mít své potřeby. Na tom, že se mají brownfieldy zastavět, se shodují odborníci i politici. Vzhledem k nedostatku bytů je ale potřeba rychle upravit podmínky tak, aby se nečekalo osm, ale mnohem méně let. To pomůže zlevnit přípravu takových projektů a investoři budou moci přilákat kvalitní architekty. V tomto směru se Praha zatím nevyznamenala.

Čtěte také: Cirkus jede! Letošní volební bizár je mimořádně výživný

Vše, co potřebujete vědět o komunálních a senátních volbách 2018:

Komunální volby 2018: kdy a jak se volí?

Senátní volby 2018. Jak, kdy a kde se letos volí

Komunální volby se blíží. Vše, co potřebujete vědět

Kde si zvolíte své zastupitele: volební místnosti pro komunální volby


Čtěte také

 David Beran

Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě

Polsko bývalo po dlouhé roky největším trhem pro český Profi Credit, působící v oboru…

14. listopadu 2019

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Zákaz Člověka v tísni v Rusku: ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance Alexandera Zmejevského…

14. listopadu 2019

 Jan Brož

Reaktor dneska objednáme, zítra postavíme

Stachanovec Andrej Babiš plánuje novou jadernou elektrárnu v Česku postavit rychlostí,…

14. listopadu 2019

 Jan Hamáček a Jiří Zimola

Zimola bude kandidovat za ČSSD, uvedl Hamáček. Změna 2020 podle něj není konkurence

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách…

14. listopadu 2019

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

Přemýšlíte o tom, jakou knihu darovat svým blízkým na Vánoce, k narozeninám či prostě jen…

14. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče