Hračka, v níž se ukrývá opravdová Síla. Disney představil „skutečný“ světelný meč, k prodeji ale zatím není - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hračka, v níž se ukrývá opravdová Síla. Disney představil „skutečný“ světelný meč, k prodeji ale zatím není

,
Hračka, v níž se ukrývá opravdová Síla. Disney představil „skutečný“ světelný meč, k prodeji ale zatím není
Zdroj: Star Wars
  • Společnosti Disney oznámila, že se jí podařilo zkonstruovat zatím nejvěrohodnější světelný meč

  • Zbraň, totiž hračka s největší pravděpodobností funguje na stejném principu jako obyčejný svinovacího metr

  • Fanoušci by mohli meč poprvé spatřit již příští rok, kdy má Disney v plánu na Floridě otevřít luxusní hotel tématicky zasazený právě do světa Star Wars

Ačkoliv s ním rozhodně nic neroztavíte, neurazíte ani nerozseknete vedví, už jen představa, že jej budete moci držet ve vlastních dlaních a po stisknutí tlačítka se z jeho rukojeti vysune několik desítek centimetrů dlouhý osvětlený „paprsek“, je sama o sobě úžasná. A díky inženýrům společnosti Disney se nyní stává i realitou. Řeč je o slavném světelném meči z Hvězdných válek.

Tuto oblíbenou zbraň rytířů Jedi lze sehnat téměř v každém hračkářství za pár stovek, příliš věrohodně nicméně nepůsobí. Filmové studio, jež práva k vesmírné sáze Star Wars zakoupilo v roce 2012 od samotného George Lucase, ale tentokrát zašlo o pořádný kus dál a avizuje, že jeho nový meč je „skutečný“. Snaží se to doložit mimo jiné videem.

Že se nejedná o žádný filmařský trik, si budou moci fanoušci ověřit na vlastní oči. Ale až příští rok. Právě tehdy plánuje společnost na Floridě otevřít svůj nový luxusní hotel Star Wars: Galactic Starcruiser. V něm si hosté budou připadat, jako by se skutečně plavili na jednom ze slavných vesmírných korábů putujících předalekou galaxií, a budou zde moci během pobytu prožít vlastní alternativní příběh. A zmíněná zbraň „z mnohem civilizovanějších časů“ bude jeho součástí.

Disney si meč nechalo patentovat již před lety

Ačkoliv oficiálně byl světelný meč veřejnosti představen až 4. května, tedy v den, kdy celá sága a všichni fanoušci Star Wars slaví oficiálně její svátek, první zprávy o tom, že se Disney něco podobného podařilo vyvinout, prosákly na povrch už v průběhu uplynulého měsíce.

Společnost ho tehdy v rámci online akce měla ukázat vybraným novinářům, kteří dostali možnost nahlédnout do zákulisí jejích tematických zábavních parků, informuje server CNN. Prezentace probíhala za „zavřenými dveřmi“ a nikdo z účastníků nesměl pořizovat žádné fotografie ani videa.


Není náhoda, že den Star Wars připadá zrovna na 4. května. Je v něm ukryt odkaz na slavnou hlášku, jež v devítidílné sáze zaznívá se železnou pravidelností a kterou si jednotliví hrdinové navzájem přejí „hodně štěstí“. Zní: „Ať tě provází Síla“, tedy anglicky „May the Force be with you“. Odtud už jen kousek k onomu datu – May the fourth.

První reference ke zlidovělé frázi „May the fourth be with you“, kterou fanoušci Star Wars 4. května tradičně sdílejí na svých sítích, lze vystopovat až do roku 1979. Právně v onen den stanula v čele britské vlády legendární politička Margaret Thatcherová. Ve snaze vyjádřit jí mnoho sil při vedení země pak její straničtí kolegové použili zkomolenou hlášku z kasovního trháku, který měl premiéru o dva roky dříve.

Oficiálně se 4. květen stal dnem Star Wars  v roce 2012.


Na druhou stranu je potřeba přiznat, že představená novinka není vlastně zas až tak velkým překvapením. To proto, že filmové studio disponuje patentem na „mečové zařízení se zatahovací a vnitřně osvětlenou čepelí“ již od roku 2017, jak v souvislosti s dubnovými zprávami připomnělo hned několik skalních fanoušků.

Funguje (nejspíš) jako vysouvací metr

Přestože nejnovější verze zbraně, jejíž užívání si na filmovém plátně vedle Jediů osvojili také jejich úhlavní protivníci Sithové, vypadá velmi sofistikovaně, ve skutečnosti pracuje na relativně jednoduchém principu.

Samotné Disney žádné technické informace do světa nepustilo. Ani to ale nezabránilo skupince několika nadšenců vytvořit poměrně věrohodnou animaci toho, jak by meč mohl vlastně fungovat. Vycházeli přitom z popisu řešení uvedeného v patentové žádosti, píše The Verge.

Čepel zbraně má být tvořena dvěma poloprůhlednými půlkruhovými díly, které se dají vysouvat a zasouvat podobně jako svinovací metr. Uvedený proces má zajistit motorek umístěný v rukojeti. Koneckonců byli to sami Disneyho inženýři, kteří v dokumentaci před časem přiznali, že jejich hlavním zdrojem inspirace byl právě obyčejný svinovací metr. Oba díly pak budou navrchu spojeny jakousi „čepičkou“. A co se osvětlení týče, s tím si designéři s největší pravděpodobností poradili tak, že dovnitř vysouvací čepele zabudovali malé LED diody.

V obchodech ho zatím nenajdete

Je zřejmé, že nově vyvinutý světelný meč (který však v předaleké galaxii důvěrně znali již před dávnými časy) má potenciál stát se skutečným bestsellerem. A to nehledě na cenu.

Kolik bude nakonec stát, nicméně v tuto chvíli nikdo netuší. A nevědí to ani u Disneyho. Na druhou stranu, není se co divit – nikde totiž nezaznělo, odkdy má být vlastně k dostání. Prozatím tak platí, že jej fanoušci budou moci spatřit pouze a jen ve zmíněném floridském hotelu.