5 věcí, které negativně ovlivňují vaši mozkovou činnost - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Utrpení v kanceláři: 5 věcí, které snižují vaši výkonnost

,
Utrpení v kanceláři: 5 věcí, které snižují vaši výkonnost
Zdroj: Profimedia.cz

Které věci v kancelářském prostředí působí negativně na schopnost se soustředit a být produktivní? Například nedostatek přírodního světla nebo nemožnost si udělat přestávku podle svých potřeb.

Pokud chcete pracovat častěji z domova nebo z kavárny, můžete svému nadřízenému předložit několik argumentů, proč je práce v kanceláři smrtící pro vaši produktivitu a kreativitu. Jaké věci negativně ovlivňují mozkovou činnost?

1: Nedostatek přírodního světla

Vědci upozorňují, že lidé, kteří pracují v místnosti osvětlené přírodním světlem, jsou méně náchylní na stres a odpolední propad výkonnosti.

Lidé si často stěžují na útlum a únavu, která je způsobena umělým osvětlením pracovního prostoru. Pokud vaše kancelář nemá dostatečně velká okna, máte pádný argument pro to, abyste se zdržovali v místnosti co nejméně.

2: Nemůžete si dělat přestávky podle libosti

V kancelářích, kde se očekává, že si pracovní dobu takzvaně odsedíte, zaplatíte nepříjemnou daň v podobě toho, že výkon vašeho mozku půjde strmě dolů. Lidský mozek se nedokáže dlouhodobě plně soustředit na jednu věc.


Jak si vylepšit mozek:

Americká firma nabízí upgrade mozku za 700 tisíc korun

Vyšetření mozku, ilustrační foto


Prefrontální mozková kůra, jež je zodpovědná za logické a analytické myšlení, se postupem času vyčerpá. Někteří lidé potřebují během pauzy chodit, jiní vyžadují čerstvý vzduch nebo si dát šálek čaje. Na mnoha pracovištích jsou takové aktivity zakázány. Alespoň jednou za hodinu byste měli vstát ze židle a protáhnout se. Případně se na jednu minutu zaměřit na svůj dech. To vám pomůže udržet koncentraci déle.

3: Nákaza „blbé nálady“ od kolegů

Je prokázáno, že lidé přejímají chování podle svého okolí. Pokud vaši kolegové v místnosti šíří negativní atmosféru, pomlouvají a nesoustředí se na práci, pravděpodobně se začnete chovat stejně. Minimálně se budete hůře soustředit a vaše produktivita půjde samozřejmě dolů.

4: Absence vlastního pracovního stolu

Určitý stupeň autonomie na pracovišti může pomoci udržet vašemu mozku vyšší produktivitu. Pokud můžete mít na svém pracovním stole několik osobních drobností, jako jsou fotografie rodinných příslušníků, květina, oblíbený hrnek na kávu či čaj, bude se vám lépe pracovat.

Podle architektů možnost vyzdobit si pracovní stůl podle osobních preferencí zvyšuje produktivitu. Nejhůře na tom jsou ti, kteří o podobnou výsadu přijdou.

Stále více firem přechází na systém rotujícího pracovního místa, protože část zaměstnanců nechodí na pracoviště každý den. Tím paradoxně klesá výkonnost těch, kteří do práce přijdou.

5: Nedostatek tekutin

Možná se to zdá jako banální důvod, ale věčně prázdný barel s pitnou vodou na chodbě nebo rozbitý přístroj pro chlazenou vodu vede k tomu, že lidé na pracovišti méně přijímají tekutiny. Dehydrovaný mozek samozřejmě funguje hůře. Už mírnější dehydratace organismu snižuje výrazně paměť, způsobuje bolesti hlavy a zhoršuje náladu. Za osm hodin na pracovišti by člověk měl vypít 1,5 až 2 litry vody.

Dále čtěte:

Jak vyhrát každou diskuzi: naučte se triky v komunikaci

Tipy, jak tajně zvýšit emoční inteligenci vašeho šéfa

Pět věcí, které vám nikdo neřekne, než se stanete šéfem

Nejotravnější email v roce 2018? „Nevím, zda jsi četl můj poslední mail.“

5 tipů, jak zvládnout v práci „den blbec“

Neplaťte kartou, vypněte televizi. 34 dobrých rad, jak ušetřit tisíce

Ano, nebo ne. Naučte se rozhodovat, usnadníte si život

Rozhodování, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze