Menu Zavřít

Severoirští unionisté trvají na svých výhradách, brexitovou dohodu ani napotřetí nepodpoří

27. 3. 2019
Autor: čtk

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) trvá na svých výhradách vůči brexitové dohodě a obsažené „irské pojistce“ a dokument ani v případném třetím hlasování nepodpoří. Postoj DUP představuje značnou komplikaci pro snahu britské premiérky Theresy Mayové prosadit v parlamentu podmínky brexitu dojednané s Evropskou unií.

„V případě uplatnění má (irská) pojistka potenciál vytvořit interní obchodní hranici uvnitř Spojeného království,“ uvádí strana, o jejíž podporu se v dolní komoře parlamentu opírá menšinová vláda konzervativců. „Pokud vláda předloží nové hlasování, nepodpoříme ji,“ stojí v prohlášení Severoirských unionistů.

DUP byla pro premiérku Mayovou klíčovým prvkem při budování většinové podpory pro „rozvodovou“ dohodu s EU. Řada euroskeptických poslanců v posledních dvou dnech měnila svůj dříve odmítavý postoj k tomuto dokumentu, avšak někteří spojují svou podporu se stejným přístupem severoirských unionistů. Ti podle informací britských novinářů při případném novém hlasování nehodlají vládě vyjít vstříc ani částečně tím, že by se zdrželi.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

DUP v prohlášení uvádí, že v posledních dnech vede „dobré rozhovory“ s vládou, které přinesly „určitý pokrok v otázce domácího práva“. Vláda ale prý nezajistila požadované změny v protokolu o Irsku a Severním Irsku (pojistce) a brexitová dohoda tak „představuje nepřijatelnou hrozbu pro integritu Spojeného království“.


Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách


Jako irská pojistka je označována pasáž brexitové dohody, která byla vytvořena s cílem zabránit za všech okolností obnovení hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Tento cíl EU s britskou vládou sdílí. Výsledný mechanismus by při schválení dohody začal platit na konci dojednaného přechodného období v případě, že by do té doby nebylo nalezeno jiné oboustranně přijatelné řešení se stejným výsledkem.

Stávající irská pojistka počítá s vytvořením „společného bezcelního prostoru“ EU a Británie, Severní Irsko by však zároveň podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli umožnění bezproblémové výměny zboží. To vyvolává obavy, že hraniční kontroly by následně probíhaly na cestě mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

[yop_poll id="2844"]

EBF24

Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost

Přečtěte si také:

Po schválení dohody o brexitu odstoupím, oznámila Mayová

Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Lídři EU se dohodli na odkladu brexitu ve dvou variantách

Odchodem Británie z EU posílí hlavně Německo a Francie, myslí si odborníci

Odpůrci brexitu chtějí nové referendum. Do ulic Londýna jich vyšly statisíce

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).