Menu Zavřít

Po schválení dohody o brexitu odstoupím, oznámila Mayová

27. 3. 2019
Autor: čtk

Šéfka britské vlády Theresa Mayová dnes naznačila, že po případném schválení „rozvodové“ dohody s Evropskou unií by brzy opustila premiérský post. Na setkání s poslanci vládní Konzervativní strany řekla, že nebude stát v cestě touze po novém vedení při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU.

Britští novináři její slova interpretují tak, že pokud stávající brexitová dohoda bude Dolní sněmovnou přijata, pak ihned po 22. květnu, tedy po britském odchodu z evropského bloku, začne volba nového lídra konzervativců.

O tom, že premiérka konzervativním poslancům slíbí svou brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu, britská média v posledních dnech mohutně spekulovala. Před zákonodárci dnes Mayová neuvedla konkrétní datum svého odchodu, pouze řekla, že je připravena v čele vlády skončit „dříve, než jsem zamýšlela, abych udělala to, co je správné pro naši zemi a pro stranu“.

Měla by Theresa Mayová odstoupit z funkce britské premiérky?

„Vím, že je zde touha po novém přístupu a po novém vedení pro druhou fázi brexitových vyjednávání - a já tomu nebudu stát v cestě. (…) Ale musíme prosadit dohodu (o vystoupení z EU) a zajistit brexit,“ cituje z premiérčina projevu televize Sky News.

Podle britských novinářů dala Mayová jasně najevo, že pokud poslanci podpoří brexitovou dohodu, začala by na konci května volba nového lídra. „Ale co když (dohoda) nikdy neprojde?“ ptá se na twitteru reportér Sky News Lewis Goodall. „Není to jasné,“ odpovídá hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Zdroj z úřadu premiérky jí údajně sdělil, že „pak by to bylo úplně o něčem jiném“.


Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost


Poslanci Konzervativní strany až do prosince nemohou Mayovou z funkce odvolat, neboť se o to neúspěšně pokusili na konci loňského roku a stranická pravidla říkají, že to opět mohou zkusit až po 12 měsících. Řada prominentních hlasů ve straně však uváděla změnu vedení jako podmínku pro podporu brexitové dohody s Bruselem. V úterý večer například tento přístup jasně formuloval exministr zahraničí a jeden z možných uchazečů o premiérský post Boris Johnson.

[yop_poll id="2818"]

Vláda podle všeho plánuje třetí hlasování o dohodě s EU uspořádat v pátek, od jejího prosazení je však stále poměrně daleko. Kromě šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa jí stojí v cestě i dosud odmítavý postoj severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ta by mohla své aktuální stanovisko upřesnit v tiskovém prohlášení očekávaném ještě dnes večer.

„Žádám všechny v této místnosti, aby podpořili dohodu, abychom mohli dokončit svou historickou povinnost, tedy naplnit rozhodnutí britského lidu a opustit Evropskou unii hladce a spořádaně,“ apelovala dnes Mayová na stranické kolegy.

EBF24

Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

Přečtěte si také:

Šéf kampaně za odchod z EU vyzývá k mobilizaci sil na nové referendum

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Lídři EU se dohodli na odkladu brexitu ve dvou variantách

Odchodem Británie z EU posílí hlavně Německo a Francie, myslí si odborníci

Odpůrci brexitu chtějí nové referendum. Do ulic Londýna jich vyšly statisíce

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).