Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Životopis
Životopis
Autor: Profimedia.cz

Hledáte práci a nemůžete najít? Naučte se správně napsat životopis

 Miroslav Tryner 17. září 2018, 14:05  -  try
 Životopis
Životopis
Autor: Profimedia.cz
17. září 2018, 14:05

Správně napsaný životopis je důležitým krokem k získání práce. Zárukou úspěchu není, minimálně však uchazečům o práci otevře dveře k osobnímu pohovoru. Přestože existuje obecný vzor, jinak bude psát životopis uchazeč s dlouhodobými pracovními zkušenostmi a jiným stylem student, který chce získat první zaměstnání.

Životopis zdarma a ke stažení

Vzorů životopisů zdarma je možné získat na internetu i z jiných zdrojů, velké množství, žádný univerzální „úspěšný“ vzor však neexistuje.

Vždy totiž záleží na tom, o jakou práci a v jaké firmě se ucházíte. Vybrat si ten správný vzor životopisu pro vaši specifickou situaci není jednoduché, ale existují obecná pravidla, jak by měl životopis vypadat.

Opět platí námi doporučované pravidlo pro práci s internetem, využívejte a stahujte si pouze vzory ze zdrojů, které se problematikou profesionálně zabývají, mají dobré reference nebo s nimi máte dobré zkušenosti.


Výpověď dohodou jako trik zaměstnavatelů? Čtěte více


Jak napsat životopis

Jak jsme již uvedli, univerzální vzor životopisu neexistuje. Každý dobrý personalista totiž v životopise hledá údaje důležité pro firmu a pozici, kterou potřebuje obsadit.

Přesto správně napsaný životopis musí obsahovat základní informace, které by v něm nikdy neměly chybět.

Co má obsahovat strukturovaný životopis
Osobní údaje: jméno; adresa bydliště, kde bydlíte a odkud budete jezdit do práce; e-mail a kontaktní telefonní číslo (případně skype); pohlaví - pokud hledáte práci v zahraničí nebo v mezinárodní společnosti, kde budete jednat s cizinci, vaše pohlaví nemusí být pro kontaktní osobu ze jména rozpoznatelné. Vyřešíte tak otázku oslovení pane/paní.
Znalosti nebo profil: v oboru zkušení pracovníci by měli uvést znalosti a dovednosti pro hledanou pozici. Pokud jste absolvent nebo jsou vaše dosavadní pracovní zkušenosti omezené, zaměřte se na osobnostní profil a profesní cíle, kterých chcete dosáhnout. Rozsah do 10 řádků je optimální. Pište stručně a zajímavě.
Vzdělání: vždy se uvádí nejvyšší dosažené vzdělání. Uveďte, kdy jste školu dostudovali. Před tím dokončené školy není nutné uvádět. Pokud ještě studujete, uveďte očekávané datum ukončení a jestli se jedná o denní, nebo dálkové studium.
Pracovní zkušenosti: vždy začínejte poslední firmou a pracovní pozicí, kterou jste zastávali. Uchazeči o první práci se mohou zaměřit na účast na projektech či aktivitách, které dosud absolvovali.
Ostatní schopnosti a přednosti: začínejte stručně s přednostmi, které mají vztah k požadované pracovní pozici. Klíčové jsou informace o znalostech jazyků, které ovládáte na komunikativní úrovni. Znalosti jazyků označené jako „pasivní“ raději neuvádějte vůbec, většinou je totiž jasné, že v praxi je taková znalost téměř nepoužitelná. Zcela klíčová je v současnosti informace, jaké ovládáte IT technologie - programy, systémy a software.

Pramen: personální agentura Grafton Recruiment

Zapamatujte si: Univerzální vzor životopisu neexistuje. Na prvním místě by měly být osobní údaje a pracovní pozice, o kterou se ucházíte. Další struktura záleží na tom, v které oblasti máte větší přednosti. Například můžete nadřadit dlouholeté profesionální pracovní zkušenosti nad vzdělání, případně opačně.

TIP:

Jak získat práci z domova


Vzor životopisu v PDF, Wordu, angličtině či němčině

Vzory životopisu je možné stahovat z internetu ve všech různých formátech, nejčastěji ve Wordu s možností převodu do PDF nebo přímo v PDF.

Pokud budete sestavovat životopis v angličtině, němčině či jiném cizím jazyku, platí pro něj stejná obecná pravidla, jako pro životopis v češtině.

Důležité je vyhnout se gramatickým nebo pravopisným chybám. Vyplatí se kontrola minimálně ve Wordu či jiném programu, nebo kontrola třetí jazykově vybavenou osobou.

Pozor: Kromě obecných pravidel platných pro životopis v češtině, je třeba formát životopisu případně upravit podle požadavků země, do které se životopis posílá. Někde bude nutná vaše fotografie, rodinný stav, číslo pasu či další údaje.

Kromě možnosti stažení životopisů zdarma je možné na internetu i jinou formou, například přímým kontaktem s personální agenturou, využít komerční nabídky firem, pokud si zadavatel na téma nevěří nebo hodlá vypracování životopisu svěřit profesionálům.

Vypracování životopisu na zakázku v češtině bude stát většinou od 500 korun výš, v cizím jazyku (angličtině, němčině) zhruba o 20 procent více.

Vyplnění životopisu

Pokud již máme vzor životopisu, vyplnění kolonek se může zdát jednoduchou záležitostí. Znovu je třeba zdůraznit, že je třeba vybrat správný vzor životopisu.


TIP: Hledáte zaměstnání? Těmto nejčastějším chybám se vyhněte


V současnosti je již více méně nutností vyplnění formuláře životopisu nebo jeho sepsání na počítači, i když byste životopis zasílali poštou. Volba této formy se rozhodně vyplatí. Navíc umožňuje dnes nejběžnější e-mailovou komunikaci.

Každý vyplněný životopis by měl být zakončen datem vyhotovení a vlastnoručním podpisem. V případě, že zasíláte životopis elektronickou poštou, postačí pouze napsané jméno a příjmení.

Pozor: Najít na internetu vzor životopis k vyplnění není jednoduché. Spousta webů s generátory životopisů může nabízet špatně strukturované, nepřehledné nebo neúplné vzory.

Profesní životopis

Uchazeč o práci, který má za sebou bohatou pracovní historii a navíc se bude ucházet o zaměstnání ve svém oboru, bude mít sepsání životopisu jednodušší.

Ve strukturovaném životopisu se mu pak rozhodně vyplatí zdůraznit své pracovní zkušenosti, případně veškerou specializaci v oboru, kterou získal.

Zde je na místě nadřadit pracovní zkušenosti ve struktuře životopisu nad dosažené vzdělání.


Připojujete k životopisu motivační dopis? Čtěte: Dobře napsaný motivační dopis otevírá cestu k vysněnému postu


Životopis studenta

Absolvent, který právě dokončil studium na střední nebo vysoké škole, bude logicky postrádat pracovní historii. Obecný vzor životopisu ale samozřejmě může použít.

Většina studentů však neopouští školu zcela bez předchozích pracovních zkušeností. Mají většinou za sebou již nějaké brigády, stáže, krátkodobá zaměstnání nebo nárazovou výpomoc.

Vhodné je proto do životopisu vyjmenovat všechny důležité pozice, na kterých jste pracovali. Nestačí zmínit pouze název pracoviště, rozhodně přidejte jasný popis vaší pracovní náplně.


Nastupujete do první práce?

Spočítejte si plat na naší Mzdové kalkulačce pro výpočet čisté mzdy 2018


Výčet jazykových a IT znalostí v životopisu studenta chybět nesmí. Vyplatí se zdůraznit delší zahraniční stáže či brigády v cizině.

Pokud vlastníte diplom z nějaké mezinárodní jazykové zkoušky, nezapomeňte tuto skutečnost zmínit. Ve všech případech opět platí, že je zbytečné si vymýšlet a u konkrétního cizího jazyka napište skutečně dosaženou úroveň.

Zejména v životopise studentů se vyplatí věnovat pozornost ostatním schopnostem, přednostem i zálibám. Zdůrazněte především znalosti a koníčky, které mají souvislost s hledaným povoláním. Krátký výčet dalších zálib nebude také od věci, může se stát, že případní budoucí spolupracovníci je mohou mít stejné a i taková maličkost vám otevře dveře k první vysněné práci.

Přiložení fotografie k žádnému životopisu není až na specifická povolání povinné.

Čtěte také:

Jak správně uzavřít pracovní smlouvu

Víte, jak si šikovně říct o vyšší plat?

Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech

Výpis z rejstříku trestů: zaměstnavatelé jej často chtějí bezdůvodně. A protiprávně

Nový profesní život začíná ukončením starého. Jak a kdy podat výpověď?

Jak na výpověď ve zkušební době? Narazit může zaměstnavatel i zaměstnanec


Čtěte také

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Zákaz Člověka v tísni v Rusku: ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance Alexandera Zmejevského…

14. listopadu 2019

 Jaromír Manhart (uprostřed), archivní foto

„Pán odpadu” končí. Ředitel Manhart odchází z ministerstva životního prostředí

Přestože se nyní ostře sledovaná nová odpadová legislativa řeší na vládě, její autor se…

14. listopadu 2019

 Jan Hamáček a Jiří Zimola

Zimola bude kandidovat za ČSSD, uvedl Hamáček. Změna 2020 podle něj není konkurence

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách…

14. listopadu 2019

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

Přemýšlíte o tom, jakou knihu darovat svým blízkým na Vánoce, k narozeninám či prostě jen…

14. listopadu 2019

 Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Přestaňte používat titul, vyzvala univerzita Ondráčka. Sama mu jej odebrat nemůže

Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj…

14. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče