Vztahy Tokia a Soulu se vyhrocují: Japonsko vyškrtlo Koreu ze seznamu zásadních partnerů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vztahy Tokia a Soulu se vyhrocují: Japonsko vyškrtlo Koreu ze seznamu zásadních partnerů

, čtk,
Vztahy Tokia a Soulu se vyhrocují: Japonsko vyškrtlo Koreu ze seznamu zásadních partnerů
Zdroj: CC0 via Pixabay

Japonsko dnes vyhrotilo rostoucí spory s Koreou, když dlouholetého spojence vyřadilo ze seznamu preferovaných obchodních partnerů. Opatření, které zemi umožní lépe kontrolovat vývoz zvláště některých citlivých materiálů, přichází v době pře o kompenzace za nucenou práci Korejců pro Japonsko během druhé světové války. Soul dal najevo zklamání a uvedl, že na oplátku hodlá vyřadit Japonsko ze svého vlastního seznamu preferovaných obchodních partnerů.

Korea na základě dnešního rozhodnutí vypadne 28. srpna z „bílé listiny“ zemí těšících se výhodám zvláštních obchodních partnerů Japonska. Tokio tak mimo jiné bude moci kontrolovat či omezit vývoz materiálů používaných k výrobě zbraní. Již začátkem července schválilo Japonsko omezení exportu materiálů používaných při výrobě displejů pro chytré telefony a při výrobě čipů.

Korejské ministerstvo zahraničí dnešní rozhodnutí ostře kritizovalo jako „jednostranný a svévolný“ krok, který je v rozporu s plánem rozšiřovat oblasti volného obchodu v regionu. Ministerstvo financí následně uvedlo, že Soul plánuje kroky k vyřazení Japonska z vlastního seznamu preferovaných obchodních partnerů. Dodalo, že se rovněž pokusí urychlit podání stížnosti na přísnější japonskou kontrolu exportu ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Tokio označilo svůj krok za legitimní rozhodnutí, které neodporuje pravidlům volného obchodu. Japonsko zároveň odmítlo, že by opatření souviselo se sporem týkajícím se náhrad za válečné práce.

Jihokorejský nejvyšší soud loni v říjnu nařídil japonské firmě Nippon Steel & Sumitomo Metal odškodnit čtyři Jihokorejce za nucené práce, které vykonávali během koloniální nadvlády Japonska nad Koreou v letech 1910 až 1945. Firma však vyplacení odškodného odmítla v souladu s dlouhodobým postojem japonské vlády, že veškerá práva na odškodnění byla zrušena smlouvou o normalizaci diplomatických styků mezi oběma zeměmi z roku 1965.

V červnu Japonsko odmítlo návrh Jižní Koreje vytvořit společný fond pro odškodnění, do kterého by přispívaly firmy z obou zemí.

Varování pro zbytek světa: nulové sazby v Japonsku už 20 let trápí investory

Japonský finanční sektor, ilustrační foto