Více kuřat od Babiše. Vodňanská drůbež navýší produkci o třetinu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Více kuřat od Babiše. Vodňanská drůbež navýší produkci o třetinu

,
Více kuřat od Babiše. Vodňanská drůbež navýší produkci o třetinu
Zdroj: Profimedia.cz

Velkodrůbežárna v jihočeských Vodňanech, náležící do holdingu Agrofert miliardáře a současného premiéra v demisi Andreje Babiše, chystá investici do navýšení výrobní kapacity. Namísto současné produkce 42 tisíc tun zpracované drůbeže za rok chce dodávat na trh až 54 tisíc tun. Záměr investora a jeho dopady na životní prostředí již začal posuzovat Krajský úřad Jihočeského kraje.

Podnik Vodňanská drůbež je již dnes největším zpracovatelem kuřat v Česku. Díky plánované investici by měl svou pozici na trhu ještě rozšířit. Záměr předložený v rámci řízení EIA počítá s náhradou staré porážkové linky s kapacitou devět tisíc kuřat za hodinu za nové zařízení, které umožní za stejný čas zpracovat 12 tisíc kuřat. Součástí záměru je zvětšení výrobního areálu ve Vodňanech z devíti na deset hektarů, a to na úkor zemědělského půdního fondu.

Není to jediný negativní dopad stavby na životní prostředí v regionu. Firma v dokumentaci přiznala, že rozšíření výroby povede k navýšení hlukové zátěže. Provozování nového omračovacího tunelu navíc zvýší emise oxidu uhličitého. Se zahájením výstavby se počítá v září letošního roku, nová porážecí linka má být hotova v závěru roku 2019.


Čtěte komentář Pavla Párala: Zakázkové krejčovství Policie ČR

 Páral


Vedle hlavního závodu ve Vodňanech má Vodňanská drůbež ještě výrobní závody v Mirovicích a Modřicích. Celý podnik v roce 2016 zpracoval 127 tisíc tun kuřat a 9,5 tisíce tun kachen, tržby z prodeje dosáhly 5,2 miliardy korun. Čistý zisk se předloni vyšplhal na 170 milionů korun. Agrofert je vlastníkem vodňanské drůbežárny od dubna 2009, kdy ji získal díky převzetí konkurenčního zemědělsko-potravinářského koncernu Agropol Group.

V posledních letech se o podniku Vodňanská drůbež píše v médiích hlavně v souvislosti s nevalnými mzdovými podmínkami. I v aktuálních inzerátech na pracovních serverech drůbežárna nabízí běžným pracovníkům mzdu 15 tisíc hrubého za měsíc. Místní lidé nemají o náročnou a špatně ohodnocenou práci zájem, podnik si proto najímá levnější pracovní sílu z Rumunska a Ukrajiny.

Čtěte také:

Chudák zrůda

Komentář:Jak olafnout svoje mouly

Kauza Čapí hnízdo je sportsťárna, zlobí se Babiš. OLAF podle něj není nezávislý

Čapí hnízdo bylo propojeno s Agrofertem, tvrdí zpráva OLAF

Imunitní výbor si pozval bývalého detektiva Komárka. Nehoráznost, zlobí se Kalousek

OLAF odmítl vydat českým europoslancům zprávu o Čapím hnízdě