Zákaz, nebo diskuze? Twitter řeší, co s příspěvky bílých rasistů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zákaz, nebo diskuze? Twitter řeší, co s příspěvky bílých rasistů

,
Zákaz, nebo diskuze? Twitter řeší, co s příspěvky bílých rasistů
Zdroj: Richard Levine / Alamy / Profimedia

Společnost Twitter provádí interní výzkum, jímž chce zjistit, jak bílí nacionalisté a rasisté využívají jeho sociální síť. Zkoumá možnosti, jak nimi v budoucnu nakládat. Zda jim zakázat přistup k této službě, nebo naopak umožnit, aby pod jejich příspěvky mohli diskutovat i ostatní, a tím extrémní názory kultivovat.

Firma oslovila akademické odborníky na rasismus a jeho šíření ve virtuálním prostoru, aby zjistila, zda bude účelnější zablokovat účty těch, kteří šíří příspěvky o nadřazenosti bělochů, nebo naopak umožnit diskuzi ostatních lidi, která povede k postupnému snížení radikalizace těchto pisatelů, napsal Motherboard.

Může diskuze pod příspěvkem zmírnit extrémní názory radikálů?

Šéfka firmy pro právní otázky a bezpečnost Vijaya Gaddeová prohlásila, že firma věří v diskuzi jako možný základ deradikalizace bílých rasistů. Chtějí mít ale v ruce výzkum akademických expertů, kteří tento předpoklad potvrdí.

Částečně jde také o důsledek schůzky Gaddeové a šéfa Twitteru Jacka Dorseyho s prezidentem Trumpem, kde hovořili o tématu škodlivosti debat, jež probíhají na Twitteru. „Je správné takové jedince z platformy odstranit?“ klade si otázku manažerka.


Jak sílí americká ultrapavice. Dokument HBO:

„Židovští komunisté a zločinní negři.“ Podívejte se, jak sílí americká ultrapravice


Odborníci na internetovou radikalizaci tvrdí, že se firma měla tímto tématem zabývat systematicky už dávno, přesto podobnou snahu kvitují. Becca Lewisová z neziskové organizace Data & Society má za to, že je už příliš pozdě začít s výzkumem chování bílých rasistů na internetu. „Lidé na to upozorňují doslova roky,“ řekla.

Šéf skupiny Media Matters Angelo Carusone, jenž se zabývá dezinformacemi konzervativně smýšlejících lidí, dokonce současnou iniciativu považuje za cynismus, pokud firma začíná brát tento problém vážně až nyní.

Kreativní přístup

Jillian Yorková z nadace Electronic Frontier Foundation, která monitoruje svobodou projevu, tvrdí, že téma zákazu příspěvků je složitějším problémem. Rasisté si podle ní na internetu najdou platformu, ze které mohou šířit své názory. Zákazy většinou dopadnou na méně vlivné hráče. „Jsem ráda, že Twitter o tom přemýšlí kreativně,“ chválí technologickou společnost.


Infografika: Facebook, tam kde kvete odpad


Firmu Twitter kritizovala například britská poslankyně Yvette Cooperová, protože nezakázala působení bývalého vůdce jedné z organizací Ku-klux-klanu Davida Dukea. Nelíbí se jí ani šíření pravicového rasismu na síti Facebook nebo kanále YouTube a neochota firem hlásit takové jednání policii.

Motherboard nicméně uvedl, že firma Facebook svou politiku vůči lidem šířícím nenávist, zejména vůči bílým rasistům, na konci března zpřísnila. Twitter tvrdí, že diskutuje s odborníky o moderování obsahu na své síti již delší dobu.

Dále čtěte:

Hákové kříže a oprátky v General Motors. Automobilku čeká soud kvůli rasismu

Laboratoř amerického rasismu. Bílý podnikatel se v centru Detroitu bojí

Ještě kratší čepele. Německo kvůli množícím se útokům nožem zvažuje zpřísnění zákonů

Úsvit digitálního rasismu? Ruský software rozpozná etnický původ člověka