Hákové kříže a oprátky v General Motors. Automobilku čeká soud kvůli rasismu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hákové kříže a oprátky v General Motors. Automobilku čeká soud kvůli rasismu

,
Hákové kříže a oprátky v General Motors. Automobilku čeká soud kvůli rasismu
Zdroj: Profimedia.cz

Devět zaměstnanců automobilky General Motors se s americkou společností soudí kvůli tomu, že nezabránila rasistickým projevům bílých kolegů v továrně v Ohiu. Na pracovišti se objevovaly nápisy „White Only“, spolupracovníci nechávali v šatnách oprátky, malovali v jídelně a ve sprchách černé penisy a hákové kříže.

Žalobu podalo devět bývalých a současných zaměstnanců General Motors (GM) afroamerického původu v září tohoto roku v Ohiu. Viní největší americkou automobilku, že nezabránila desítkám rasistických projevů svých zaměstnanců.

Kromě několika případů pověšených oprátek na pracovišti, se jednalo také o slovní útoky, oslovování „negře“, rasistické nápisy například při vstupu na toalety „White Only“, malování hákového kříže na stěny nebo stoly v jídelně, nacistické symboly na tričkách bílých zaměstnanců či malování černých penisů na zdi.

Jedná se o zaměstnance továrny GM ve městě Toledo ve státě Ohio. Žalovaná strana tvrdí, že jejich stížnosti nadřízení nebrali vážně, respektive nezjednali nápravu. Afroameričtí dělníci zdůraznili, že rasismus se v továrnách GM objevuje několik dekád. O případu informoval deník Detroit Free Press.

„Byl jsem překvapený a nemohl jsem uvěřit tomu, že to někdo udělal. Nechápu, že mě někdo tak nenávidí, že mi v práci pověsí oprátku,“ řekl devětapadesátiletý Mark Edwards, který pro automobilku pracuje od roku 1977, v Toledu je od roku 2014. Černí zaměstnanci také často slýchali, že se mají vrátit do Afriky.


Němečtí manažeři slibují pracovní místa:

Make America Great Again. S pomocí německých automobilek

 CEO Volkswagenu Herbert Diess


Firma obvinění odmítla a zdůraznila, že důsledně prosazuje nulovou toleranci rasismu a sexismu na svých pracovištích. Osmapadesátiletý Kenny Taylor ale uvedl, že kolega jej nazval negrem, když si sedl na „jeho místo“ v místnosti, kde zaměstnanci tráví přestávky. I když si stěžoval na personálním oddělení nebo u místních odborářů, k nápravě podle jeho slov nedošlo. „Řekli mi, že to vyšetří a dají mi vědět. Nic se pak nestalo,“ prohlásil Taylor. Naopak projevy rasismu od bílých kolegů přibyly.

Advokáti žalující strany uvedli, že vedení společnosti toleruje atmosféru ve firmě, kde část zaměstnanců podporuje rasovou nenávist, hrozí smrtí smyčkami na oběšení a maluje na zdi rasistické nápisy a nacistické symboly. „Tyto symboly mučení a lynčování Afroameričanů se dotýkají všech navrhovatelů. Jsou osobní urážkou jejich důstojnosti a způsobily jim obavy o jejich bezpečnost,“ napsali právní zástupci v žalobě.

Automobilka odmítá, že nepodniká žádné kroky k nápravě a přecházení projevů rasismu. Dokonce zastavila výrobu kvůli školení pracovníků, jak se bránit obtěžování a rasismu na pracovišti, zdůraznilo vedení továrny. „Společnost General Motors bere tuto záležitost velmi vážně,“ tvrdí výrobce automobilů Chevrolet nebo Cadillac.

Dále čtěte:

Volkswagen buduje alianci s automobilkou Ford, k montáži aut v USA může využít její závody

Číňané si stěžují na pach interiéru nových aut. Vadí jim víc než vysoká spotřeba

Svět v roce 2040: díky elektromobilům klesne spotřeba ropy o 7 procent

Roboti brzy budou muset mít řidičák, tvrdí muž, který jim vyvíjí paměť

Robot řidič, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze