Stát prodělá v každém případě

09. února 2004, 00:00 - David Havlík
09. února 2004, 00:00

STAVBA JEZŮ NA LABI PŘIJDE STÁT NÍ POKLADNU NA 6,2 MLD. KORUN. JEJICH ODPŮRCI SE MIMO JINÉ OPÍRAJÍ O ZJIŠTĚNÍ NEJVYŠŠÍHO KONTROLNÍHO ÚŘADU (NKÚ), KTERÝ ZDŮRAZŇUJE OHROŽENOST NÁVRATNOSTI INVESTICE V PŘÍPADĚ, ŽE SE USKUTEČNÍ.

NKÚ v roce 2002 zkoumal, jak státní úředníci nakládali s penězi určenými na provoz, údržbu a rozvoj tuzemských vodních cest v letech 1998 až 2001. „Ministerstvo dopravy a spojů nemá zpracovanou dlouhodobou koncepci, která by komplexně řešila alternativy a priority rozvoje vodní dopravy a jejich návaznost na další druhy doprav. Systém koncepce a řízení investičního procesu rozvoje vodní dopravy v ČR je pro financování z hlediska zajištění účelnosti a hospodárnosti vynakládání prostředků státního rozpočtu nebo prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury neúměrně rizikový,“ píše se v závěrech NKÚ. Investiční rizika našel NKÚ především u navrhovaných úprav na dolním Labi, kde zvýšení nákladů a prodloužení doby realizace snížilo společensko-ekonomickou návratnost na minimum. Ministerstvo dopravy a spojů spočítalo, že přípravy projektu výstavby jezů na dolním Labi dosud stály státní pokladnu stovky milionů korun. Ekologové proto navrhují přípravné práce zastavit. Pokud se jezy nevybudují, půjde ale podle úředníků z ministerstva o zbytečně vyhozené peníze. Celá stavba přijde na 6,2 mld. korun. Stát však prodělá i v případě, že jezy nepostaví. Už dříve totiž vláda slíbila, že rejdařům proplatí škody, které jim vzniknou vinou nesplavnosti dolního Labe. A to až do doby, než budou na řece stát jezy, které by problémy s kolísavostí hladiny Labe odstranily. Poprvé stát vyplatil rejdaře před čtyřmi lety. Za škody vzniklé suchem jim tehdy dal 83 mil. korun. Loni rejdaři žádali kompenzace ve výši 140 mil. korun. Ministerstvo dopravy navrhlo odškodnit rejdaře do výše výši 82 mil. korun. Vláda jim nakonec přiznala odškodnění 30 milionů. „Uložila ministru financí zajistit dotaci 25 mil. korun ke krytí úhrady ztráty pro provozovatele přeshraniční vodní dopravy a provozovatele překladní činnosti v dotčených přístavech. Dalších 5 mil. korun je určeno pro krytí ztrát společnosti České loděnice,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

ODŠKODNĚNÉ REJDAŘSKÉ

FIRMY Česko-saské přístavy Děčín/Lovosice, ČSPL, a. s., Děčín, Contrans, s. r. o., Praha, Agropol Port Ústí nad Labem, Evropská vodní doprava Praha, České přístavy, a. s., Praha, České loděnice, a. s.

Zdroj: firmy

VZÁCNÉ DRUHY VYSKYTUJÍCÍ SE V POVODÍ DOLNÍHO LABE

Rostliny:

Drobnokvět pobřežní, Potočnice lékařská, Blešník lékařský, Blatěnka vodní, Bahnička jehlovitá, Šáchor hnědý, Pažitka pobřežní, Šmel okoličnatý, Kyprej vrbice

Živočichové:

Bobr evropský, Vydra říční, Losos velký, Škeble rybniční, Velevrub malířský, Užovka podplamatá, Morčák velký, Carabus auratus, Moudivláček lužní, Břehule říční, Ledňáček říční, Ostralka štíhlá, Skokan skřehotavý, Ještěrka obecná, Slepýš křehký, Kavka obecná Zdroj: ekologické sdružení Arnika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít