Schönfeldův fond kupuje první komerční nemovitost. Za logistický areál dal 300 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Schönfeldův fond kupuje první komerční nemovitost. Za logistický areál dal 300 milionů

,
Schönfeldův fond kupuje první komerční nemovitost. Za logistický areál dal 300 milionů
Zdroj: RSBC
  • Skupina Prémiové nemovitosti, která patří Robertu Schönfeldovi, provedla akvizici areálu firmy REDA v Brně

  • Dlouhodobě pronajatý prostor odkoupila od fondu RSBC za 300 milionů korun, na příští rok skupina plánuje 700milionovou investici

  • Portfolio Prémiových nemovitostí, které vznikly loni, mají ze 70 % tvořit komerční objekty a 30 % budou rezidenční domy

Investoři fondu Prémiové nemovitosti si mohou gratulovat. Minulý týden si připsali jednorázový dvouprocentní výnos díky akvizici logistického areálu REDA v městské části Brno-Slatina. Fond založený finančníkem Robertem Schönfeldem odkoupil prostory za 300 milionů korun. Areál o celkové užitné ploše 17 000 metrů čtverečních dosud vlastnila jiná investiční skupina stejného zakladatele, RSBC. Na místě se nachází skladové, výrobní i administrativní prostory a vše je napojeno na městský okruh i na dálniční systém. Skupina na příští rok chystá další akvizici, tentokrát za 700 milionů.

„Z naší strany došlo k úspěšnému zakončení investičního záměru u projektu REDA, čímž si skupina RSBC vytvořila prostor pro další nemovitostní akvizice,“ komentoval transakci za stranu prodávajícího Martin Vrecion, General Counsel RSBC Holding. Podle Miloše Filipa, ředitele společnosti Schönfeld&Co Nemovitosti SICAV, pod kterou fond Prémiové nemovitosti spadá, pomůže koupě stabilně pronajatého areálu holdingu plnit dlouhodobé výnosové cíle. Budovu léta využívá firma REDA, která se zabývá výrobou dárkových a reklamních předmětů.

Stabilní růst

Fond Prémiové nemovitosti vznikl v červnu 2020. Dosud uskutečnil koupě dvou bytových domů, které pak prošly rekonstrukcí a skupina je se ziskem prodala dál. Akvizice areálu REDA je tak první investicí do nemovitosti v komerčním sektoru, kterou si fond chce podržet dlouho. „Naším cílem je do poloviny roku 2023 vybudovat stabilní výnosové portfolio nemovitostí, jež ponesou pravidelné příjmy z nájmů. REDA je v tomto ohledu první krok, základní kámen,“ popisuje Miloš Filip hlavní strategii fondu. Ta má vést k dlouhodobému dosahování čistého cílového výnosu pro investory na úrovni pěti procent ročně. Dosud se fondu daří tento cíl plnit, za rok a čtvrt od svého založení zhodnotil majetek investorů o 14,4 %.

Miliardář Ondřej Tomek investuje do datového managementu. Startup Dataddo od něj získal milion dolarů

 

V budoucnu mají komerční nemovitosti tvořit 70 % majetku skupiny, 30 % financí pak zbyde na rezidenční budovy. Základ portfolia mají tvořit dlouhodobě pronajímané objekty, protože generují stálý zisk. Společnost je doplní o krátkodobé využívání příležitostí na trhu v podobě akvizic atraktivních domů určených k rekonstrukci a následnému prodeji. „Naší výhodou oproti řadě jiných fondů zaměřených na realitní trh bude opravdu aktivní asset management, a to nejen v České republice, ale také v dalších zemích střední a východní Evropy, kde podle statutu fondu můžeme do budoucna investovat,“ dodává Miloš Filip.

Investice v krvi

Zakladatel RSBC i Prémiových nemovitostí Robert Schönfeld má spravování financí v krvi. Narodil se do šlechtické rodiny a v devadesátých letech získal během privatizace rozsáhlý majetek, o nějž se stará. Podnikat začal v roce 1998, jeho oborem jsou právě investice do nemovitostí a filantropické projekty. Později začal nabízet i poradenské a správní služby. V době finanční krize spoluzakládal v Hong Kongu firmu Epic Asset Management Limited a pak dohlížel na její činnost ve Spojeném království a jihovýchodní Asii.

Další milník. Investown má už 10 tisíc uživatelů, navíc se brzy propojí s Georgem od „Spořky“

Poté vytvořil v různých částech světa několik investičních fondů, mezi něž patří i holding RSBC, zaměřený na rezidenční a komerční nemovitosti, úrodnou půdu, realitní fondy či průmyslové a zemědělské společnosti v České republice i v zahraničí. Skupina se skládá z celkem 35 společností, dohromady mají kapitál v hodnotě pěti miliard korun. Jelikož sám Schönfeld vystudoval dějiny umění a hudby na pražské AMU, založil kromě několika firem i mezinárodní uměleckou školu International School of Music and Fine Arts Praha.