Průměrná mzda se v závěru loňského roku vyšplhala na 36 144 korun. Tempo růstu se však nadále snižuje - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Průměrná mzda se v závěru loňského roku vyšplhala na 36 144 korun. Tempo růstu se však nadále snižuje

,
Průměrná mzda se v závěru loňského roku vyšplhala na 36 144 korun. Tempo růstu se však nadále snižuje
Zdroj: profit

Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,7 procenta na 36 144 korun. Reálně, tedy po zohlednění růstu spotřebitelských cen, se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34 125 Kč. Reálně to představovalo nárůst o 4,2 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 365 korunami a 58 398 korunami měsíčně.

Růst platů v posledním čtvrtletí statistici zaznamenali ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta, o což se postaral propad mimořádných odměn na konci roku. Ve všech ostatních oborech vzrostla nominální mzda meziročně o více než tři procenta. Vysoce nadprůměrný byl růst platů v oblasti vzdělávání.

Růst mezd v průběhu roku 2019 zpomaloval. „Výraznou změnu však přinesl pro odvětví vzdělávání, kde se průměrný plat zvýšil meziročně o 12,5 procenta na 35 323 Kč, čímž se dostal nad celkovou průměrnou mzdu,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý. Připomněl, že ještě v roce 2017 byly výdělky v tomto oboru čtyři procenta pod celkovým průměrem.

„Tempo růstu mezd v loňském roce zpomalovalo, když tahounem mzdového růstu byl veřejný sektor, kde platy rostly rychleji než mzdy v soukromé sféře. Zároveň v průběhu loňského roku zpomalovalo i tempo růstu zaměstnanosti,“ všímá si analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nejvíce vydělávají pojišťováci, nejméně naopak lidé v pohostinství

Nejvyšší mzdy byly loni v peněžnictví a pojišťovnictví, kde lidé brali v průměru 59 296 korun měsíčně. Přibližně o 500 korun méně dostávali zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech.

V obchodě vzrostla průměrná mzda v roce 2019 o 6,4 procenta na 31 879 Kč. Ve zpracovatelském průmyslu se zvýšila o šest procent na 33 561 Kč.

Nejnižší průměrné mzdy vykazovalo ubytování, stravování a pohostinství, a to 19 990 korun. Lidé vykonávající administrativní a podpůrné činnosti brali v průměru 22 481 Kč.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce.

A jaký je výhled do budoucna? „V letošním roce budou pokračovat trendy z loňského roku. Rychleji platy porostou ve veřejném sektoru oproti soukromé sféře, dojde k mírnému poklesu zaměstnanosti a reálný růst mezd s ohledem na vysokou inflaci dále zvolní. Očekávám, že v průměru hrubá měsíční nominální mzda letos vzroste jen lehce přes 5 procent,“ dodává Novák.

Čtěte také:

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí vzrostla o sedm procent na 33 697 korun

Ekonomika by měla letos růst o dvě procenta, potvrdilo ministerstvo financí prognózu

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta