Nové vedení ERÚ přitvrdilo. Chce snížit dotace teplárnám - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nové vedení ERÚ přitvrdilo. Chce snížit dotace teplárnám

,
Nové vedení ERÚ přitvrdilo. Chce snížit dotace teplárnám
Zdroj: Dominik Bachůrek/MF

Energetický regulační úřad chce po roce opět snížit provozní dotace pro teplárny. Hodlá je vrátit zpět na úroveň platnou v roce 2018 a ušetřit tím 900 milionů korun, o které se letos podpora teplárnám prodraží. Vyplývá to z návrhu cenového rozhodnutí, které právě prochází připomínkovým řízením. Loňské navýšení dotací narazilo na silnou kritiku a přispělo k výměně tří členů Rady ERÚ.

Oficiálně se tato podpora nazývá „Základní sazba ročního zeleného bonusu na elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla“; fakticky se jedná o provozní dotaci. Spotřebitelé energie ji hradí v ceně elektřiny – podobně jako vícenáklady spojené s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Loni tato podpora vyšla na 2,1 miliardy korun, letos to kvůli spornému navýšení budou zhruba tři miliardy korun.

Pokud návrh projde v navržené podobě, podpora nejméně účinných teplárenských zdrojů klesne ze 173 na 45 korun za megawatthodinu vyrobené elektřiny, v případě nejúčinnějších a modernizovaných zdrojů se sníží z 328 na 200 korun. Středně účinné zdroje získají 60 nebo 140 korun za megawatthodinu. Ve všech čtyřech případech se jedná o návrat na sazby platné do konce roku 2018. V případě malých teplárenských zdrojů, jako jsou kogenerační jednotky na zemní plyn, je pokles zeleného bonusu méně výrazný.

Využíváte teplo z teplárny?

Minulé vedení Energetické regulačního úřadu (ERÚ) loni prosadilo zvýšení příspěvku pro majitele tepláren na poslední chvíli. Příslušné rozhodnutí vydalo až 19. prosince. Jak tehdy upozornila některá média včetně týdeníku Euro, jednalo se o výsledek masivního tlaku teplárenské lobby. Ta si tímto krokem chtěla zčásti kompenzovat dopad růstu cen emisních povolenek i dalších provozních nákladů.


České teplárny polykají miliardy. S obnovou pomáhají eurofondy

Teplárna, ilustrační foto


Vláda na konci července nečekaně rozhodla o odvolání Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty z vedení ERÚ. Současně neprodloužila mandát Janu Pokornému. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček k jejich sesazení uvedl, že Pokorný, Vlk a Outrata systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nikoli v zájmu spotřebitelů energií. K jejich pádu přispěly též informace z bezpečnostních složek.

Obměněná pětičlenná rada ERÚ v čele se Stanislavem Trávníčkem se snaží prokázat, že na rozdíl od tří odvolaných radních není ve vleku energetické lobby. Na konci srpna přišla se záměrem snížit od ledna 2021 regulované platby za distribuci elektrické energie a plynu.

Čtěte také:

Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn

Boj proti šmejdům? I velké energetické firmy používají neférové triky

Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Ohodnoťte tento článek
Diskuze