Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Teplárna - ilustrační foto
Teplárna - ilustrační foto
Autor: Mladá fronta

Teplárenství volá SOS. Lidé stále více uvažují o odpojení od sítě

David Tramba 01. ledna, 06:26  -  David Tramba
 Teplárna - ilustrační foto
Teplárna - ilustrační foto
Autor: Mladá fronta
01. ledna, 06:26

Většina tepláren, které zatím zveřejnily ceníky na rok 2019, uvádí zdražení od nuly do šesti procent.

Pamětníci si možná vzpomenou na vtip o tom, co všechno podraží. Za á alkohol, za bé bydlení, za cé cigarety… Nyní přeskočme k písmenu té - teplo. První teplárny hlásí spíše stagnaci či mírný růst, ale lze se setkat i s extrémními skoky. Příbramská teplárenská šla s cenou nahoru o jednu čtvrtinu a převzala pomyslný „žlutý trikot“ nejdražšího velkého distributora v Česku.

Nepříznivý stav oboru vnímají už i čeští politici a státní úředníci. Napříč politickým spektrem získává podporu návrh snížit sazbu daně z přidané hodnoty na teplo z 15 na deset procent. Pomoc nabízí také Energetický regulační úřad, který navrhuje výrazné zvýšení finančních bonusů za společnou výrobu elektřiny a tepla.

Fakticky to znamená, že stát začne z rozpočtu přímo či nepřímo dotovat cenu tepla, aby zabránil živelnému rozpadu centralizovaných soustav a přechodu na lokální vytápění. Ceny v mnoha českých městech se již dostávají nad hranici, od které dává smysl o odstřižení od teplárny uvažovat.

Žlutý trikot pro Příbram

Nechtěné prvenství získala Příbramská teplárenská. S platností od začátku listopadu zvýšila cenu tepla na 730 korun za gigajoule - včetně DPH. Meziroční zdražení ve středočeském městě dosáhlo 25 procent. Vedení podniku vidí problém v unijním systému emisních povolenek. „Pro běžnou produkci Příbramské teplárenské nám přidělené množství emisních povolenek již nestačí, a proto budeme nuceni nakoupit cca 132 tisíc kusů za tržní cenu určovanou burzou těchto povolenek,“ uvedl výkonný ředitel Příbramské teplárenské Jaroslav Hrabec.

Více než desetinové zdražení tepla se odehraje v západní části Prahy, kde je dodavatelem skupina