Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn

,
Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn
Zdroj: CC BY-SA 3.0: Kaufi-Wikimedia Commons

Dokument s názvem Návrh zásad cenové regulace pro V. regulační období, který nedávno vydal Energetický regulační úřad (ERÚ), v sobě podle zjištění webu Euro.cz skrývá nemalé překvapení. Úřad totiž plánuje od ledna roku 2021 snížit platby, které lidé a firmy hradí za distribuci elektřiny a plynu. V přísnější variantě by pokles mohl dosáhnout až 13 procent.

Úřad přichází s dvěma variantami a lze očekávat, že hlavně ta razantnější vyvolá silný odpor distributorů energií. Naopak spotřebitele potěší i mírnější varianta. ERÚ v ní navrhuje mezi lety 2020 a 2021 snížit povolené výnosy (jedná se o sumu peněz vybraných od zákazníků za rozvodné sítě) v síti ČEZ Distribuce o 10,6 procenta, u E.ON Distribuce o 8,5 procenta a v síti PREdistribuce o 5,2 procenta. Navržený pokles plateb pro distributora plynu GasNet, který pokrývá většinu území Česka, v mírnější variantě dosahuje 6,9 procenta. Snížení se má vyhnout pouze Pražská plynárenská Distribuce.

Obě varianty se odlišují použitým procentem vážených průměrných nákladů na kapitál (WACC). Fakticky se jedná o povolenou míru ziskovosti distributorů. V přísnější variantě by ukazatel WACC klesl na 5,97 procenta, v mírnějším se jedná o zhruba 6,5 procenta (před zdaněním). Minulé vedení ERÚ v čele s Alenou Vitáskovou povolilo distributorům v letech 2018 až 2020 míru WACC 7,95 procenta v případě elektřiny a 7,94 v plynárenství.

Důvěřujete radě ERÚ?

Samotný úřad vydal k návrhu jen obecnější tiskovou zprávu, ve které se ke konkrétním číslům nevyjadřuje. „Jde o jeden z nejdůležitějších dokumentů, který úřad připravuje několik let,“ uvedl k návrhu předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Úřad dále připomenul, že regulovaná složka (tedy hlavně distribuce) tvoří u maloodběratelů více než polovinu celkové ceny, v případě plynu jde přibližně o čtvrtinu.

Návrh zásad cenové regulace stanovuje základní pravidla, kterými se bude řídit energetika od roku 2021 do roku 2025. Na přelomu srpna a září ERÚ odstartoval připomínkové řízení, které zabere celkem čtyři měsíce. V rámci prvního kola je možné zasílat připomínky do 31. října. Lze předpokládat silný odpor distribučních společností proti navrženému snížení plateb, a výsledná podoba pravidel regulace tak může být oproti současnému návrhu mírnější.

Energetický regulační úřad za éry Aleny Vitáskové i v prvních dvou letech existence Rady ERÚ fungoval špatně a neprofesionálně. Vládě na konci července došla trpělivost a rozhodla o odvolání Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty z rady. Současně neprodloužila mandát radnímu Janu Pokornému. Volná místa obsadili Stanislav Trávníček, Martina Krčová a Petr Kusý. Trávníček se stal novým předsedou Rady ERÚ.

Přečtěte si také:

Boj proti šmejdům? I velké energetické firmy používají neférové triky

Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Ohodnoťte tento článek
Diskuze