Afér už bylo příliš. Vláda odvolala zdiskreditované šéfy regulačního úřadu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Afér už bylo příliš. Vláda odvolala zdiskreditované šéfy regulačního úřadu

,
Afér už bylo příliš. Vláda odvolala zdiskreditované šéfy regulačního úřadu
Zdroj: čtk

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Vláda v úterý 30. července nečekaně rozhodla o odvolání Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty z vedení Energetického regulačního úřadu. Současně neprodloužila mandát radnímu a současně předsedovi rady Janu Pokornému. Volná místa obsadí Stanislav Trávníček, Martina Krčová a Petr Kusý. Trávníček se stane novým předsedou Rady ERÚ.

O změnách v Radě Energetického regulačního úřadu (ERÚ) informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Tak razantní obměnu rady přitom nikdo nečekal. Podle původního záměru měli ministři pouze vybrat nástupce Jana Pokorného, kterému ke konci července vyprší mandát. Pokorný, Vlk a Outrata podle ministra systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nikoli v zájmu spotřebitelů energií. K jejich pádu přispěly též informace z bezpečnostních složek.

Stanislav Trávníček v současnosti pracuje jako konzultant poradenské společnosti EY. Do roku 2012 pracoval v ERÚ na pozici ředitele odboru elektroenergetiky. Skončil v době masivního obchodu úředníků nespokojených s působením tehdejší předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Petr Kusý pracuje na ERÚ na postu ředitele odboru statistického a bezpečnosti dodávek. Martina Krčová byla místopředsedkyní ERÚ za éry Aleny Vitáskové, avšak v polovině roku 2014 rezignovala ze zdravotních důvodů.


Na plynové frontě klid. Dodavatelé drží ceny, případně zdražují jen málo

 Plynový sporák


Jan Pokorný byl členem Rady ERÚ od jejího vzniku v srpnu 2017, předsedou rady se stal poněkud překvapivě letos na počátku května. Zdroje webu Euro.cz Pokorného popisují jako slabého a nevýrazného manažera, který zůstává ve stínu (a ve vleku) svých ambicióznějších kolegů. Hlavní slovo na regulačním úřadě měli jiní lidé, jmenovitě Vladimír Vlk a Vladimír Outrata.

Týdeník Euro i web Euro.cz se opakovaně zabýval situací na ERÚ, například nevalnými výsledky v oblasti kontroly tepláren a dalších energetických firem. Mezi aktuální kauzy patří třeba i zmaření cenové kontroly v Ostrovské teplárenské, o které se zajímají vyšetřovatelé.

Vladimír Vlk byl navíc před několika lety odsouzen kvůli poškození věřitele, jak upozornil týdeník Euro jako první v únoru loňského roku. Vlk s Outratou navíc blokovali výstavbu plynovodního propojení mezi Českem a Rakouskem a názor změnili až tlakem z různých stran – včetně české a rakouské vlády.

Přečtěte si také:

Boj proti šmejdům? I velké energetické firmy používají neférové triky

Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Ohodnoťte tento článek
Diskuze