Trik šmejdů: lákají z lidí peníze nabídkou energetické aukce - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trik šmejdů: lákají z lidí peníze nabídkou energetické aukce

,
Trik šmejdů: lákají z lidí peníze nabídkou energetické aukce
Zdroj: Pixabay

Jedním z triků, jak vylákat z lidí nepoctivým způsobem peníze, je nabídka energetické aukce. Podomní zprostředkovatelé nabízejí důvěřivým lidem, že mohou vysoutěžit levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu, varuje spotřebitelské sdružení dTest.

Nabídka úspory peněz na účtech za elektřinu nebo plyn je pro mnohé lidi lákavá. Změní se ale v noční můru v momentě, kdy si uzavření smlouvy rozmyslíte. I když je podomní prodej v mnoha městech a obcích zakázán, nepoctiví prodejci toho nedbají. Fenoménem posledních měsíců jsou energetické aukce.

„Dávejte vždy pozor na to, co podepisujete. Zprostředkovatelé aukcí často tvrdí, že jde o nezávazný doklad potvrzující jednání o smlouvě nebo návštěvu u vás doma. Podpisem dokumentu však dojde k uzavření smlouvy. Pokud se později rozhodnete smlouvu s vysoutěženým dodavatelem neuzavřít nebo ji zrušit, čeká vás několikatisícová pokuta,“ varoval vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.

Nejlepší prevencí proti „podomním šmejdům“ je raději neotvírat vůbec dveře. Můžete zavolat i městskou policii, pokud je v místě vašeho bydliště podomní prodej zakázán. Často se prodejci vydávají za pracovníky stávajícího dodavatele nebo dokonce Energetického regulačního úřadu.

„Pokud se s takovým jednáním setkáte, měli byste dát podnět České obchodní inspekci pro podezření z použití nekalé obchodní praktiky nebo se rovnou obrátit na policii s trestním oznámením,“ dodal Zelený.

Od uzavřené smlouvy lze bezplatně odstoupit do 14 dnů, zároveň je vhodné zprostředkovateli odvolat plnou moc, protože jinak ji vzhledem k velmi obecné formulaci může energetická aukční společnost zneužít v rozporu s vaším přáním. Pokud jste o právu na odstoupení nebyli poučeni a nepředali vám k němu vzorový formulář, můžete od zprostředkovatelské smlouvy bez sankce odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dní.

Uzavřete-li smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, můžete ji vypovědět bez udání důvodu do 15 dnů od zahájení dodávek. Výhrůžky pokutou jsou nelegální. „Nic platit nemusíte. Zákon vám garantuje možnost zrušit smlouvu bez jakékoliv sankce. Nic na tom nemění ani fakt, že se podomní prodejci snaží obejít zákon tím, že na základě plné moci uzavírají smlouvy v obchodních prostorách dodavatele energií,“ doplnil Zelený.

Prodejci nemusejí mít licenci od Energetického regulačního úřadu ani dodržovat energetický zákon, protože dodávky energií přímo neprodávají, vysvětlil dTest.

Související články:

Když se o nás firmy poperou. Jak energetické společnosti bojují o zákazníky

Beneš: Rozdělení ČEZ na čistou a špinavou část je dobrý nápad

Člena nejvyššího vedení Innogy polili útočníci kyselinou. Motiv je neznámý

Elektřina do plynu, na ztráty nehledě. Energetické firmy začínají experimentovat

 Pán baterie. Skupina Solar Global vybudovala v Prakšicích první velkokapacitní baterii v Česku. Na snímku je spolumajitel firmy František Smolka.