Byznys do éry klimatické hysterie: udělejte z domácích mazlíčků vegany - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Byznys do éry klimatické hysterie: udělejte z domácích mazlíčků vegany

,
Byznys do éry klimatické hysterie: udělejte z domácích mazlíčků vegany
Zdroj: Profimedia.cz

Kam až může dojít téměř fanatické úsilí o snižování uhlíkové stopy? Na Západě se množí firmy, jež nabízejí vegetariánskou a nízkouhlíkovou stravu pro psy a kočky. Až třetina majitelů těchto domácích zvířat přitom uvažuje, že svým jim jídelníček skutečně změní.

Celosvětová snaha snižovat emise skleníkových plynů a uhlíkovou stopu vede rovněž k tomu, že vznikají firmy nabízející bezmasé či „etické“ krmivo pro psy a kočky.

Domácí mazlíčci přispívají k celkové spotřebě masa celkem vydatně. V amerických domácnostech žije 163 milionů psů a koček a podle studie z roku 2017 spotřebují ekvivalent čtvrtiny až třetiny spotřeby masa americké populace.

Produkce masa a jeho konzumace je přitom stále hlasitěji kritizována za podíl na zvyšování emisí a neudržitelnost obecně, protože je náročná na krmivo, půdu, vodu či hnojiva.

Bílkoviny z kvasnic a hrachu

Proto vzniká ve světě stále více firem, jež nabízejí majitelům domácích zvířat bezmasou nebo nízkouhlíkovou variantu krmiv. Ve Spojených státech to je například společnost Wild Earth, jež místo masa dává do granulí bílkoviny pocházející z kvasnic, brambor a hrachu.

Zakladatel firmy Ryan Bethencourt doufá, že jejich produkce vyvolá podobnou vlnu zájmu, jako tomu bylo u bezmasých burgerů firmy Beyond Meat. Psi a kočky v USA podle něj produkují ekvivalent 64 milionů tun CO2, což je stejně jako 13,6 milionu automobilů.

I když psi teoreticky nemusí mít ve stravě maso, jedná se o nedostatečně probádané území, varovala pro britskou verzi časopisu Wired biochemička Wanda McCormicková z University of Northampton. Sama se zaměřuje na výživu a dobré životní podmínky zvířat.


Veggie burger, prosím. Zájem o rostlinnou stravu roste i u lidí, kteří maso jedí

 Veggie burger - ilustrační foto


„Je důležité, aby se výrobci dívali nejen na obsah bílkovin, ale také na profil aminokyselin, které bílkoviny tvoří. Aby krmivo obsahovalo všechny aminokyseliny, jež jsou pro psy nezbytné,“ vysvětlila. Navíc se požadavky na výživu značně liší podle stáří a plemene psů a jen těžko se správná výživa dá přirovnávat k tomu, co jedí lidé.

U koček je závislost na konzumaci masa ještě vyšší. V průměru má zkonzumovat 84 kilogramů vlhkého krmiva, zejména masa. V Americe vznikla firma Because Animals, jež nabízí stravu pro kočky splňující požadavky mnoha vegetariánů. Maso pochází z laboratorních podmínek a je uměle „vypěstováno“. Soustředí se na výrobu stejných bílkovin, které obsahuje maso myší.

McCormicková nicméně namítá, že maso, jež se používá pro krmiva koček a psů, z velké části pochází z toho, co lidé ve velkém stejně nekonzumují a na jatkách zůstává jako odpad. „Výroba krmiv pro domácí mazlíčky je ve skutečnosti důležitým článkem, aby se s masem neplýtvalo a udržela se ekonomická výhodnost produkce masa,“ zdůraznila.

Využili byste nabídku bezmasého krmiva pro psy?

Nálada v západní společnosti ale nahrává změna jídelníčku zvířecích členů rodiny. Z letošního průzkumu veterinární fakulty kanadské Guelphské univezity se třetina z oslovených 3673 majitelů psů a koček z celého světa hlásí k myšlence, že čtyřnohým společníkům dá vegetariánské krmivo. Mezi vegany pak 27 procent z nich už kočky nebo psy krmí bez masa.

Veterináři upozorňují, že v dietě bez masa chybí složky jako taurin a vitamin A. Navíc ani kupování bezmasé stravy nemusí znamenat, že majitelé budou snižovat uhlíkovou stopu domácích zvířat. Zejména pokud se alternativní krmivo vyrobené ve Spojených státech bude letecky dovážet na ostatní trhy, například v Evropě.

Dále čtěte:

Stejně jako za jízdní kola. Češi za péči o domácí mazlíčky utratí dvě miliardy ročně

Miliardové žrádlo: byznys kolem domácích mazlíčků kvete

Pro královské kočky: sázka na prémiové krmivo se firmě Vafo vyplatila

České zverimexy míří do Moskvy. Síť Plaček Pet Products zahájila expanzi

Máme maso a zas maso. Za první republiky bylo statusovou záležitostí

Klimatolog Tolasz: Planeta uživí všechny, pokud se změní hospodaření s půdou a potravinami

Komentář: O kolik klima zdraží svíčkovou?

 Jan Brož