Firmy lákají brigádníky i 150 korunami za hodinu. Marně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Firmy lákají brigádníky i 150 korunami za hodinu. Marně

, Jakub Procházka,
Firmy lákají brigádníky i 150 korunami za hodinu. Marně
Zdroj: čtk

Už v dubnu nabízely české podniky brigádnické pozice na léto. Zájem je ale malý, firmy dostatek lidí neseženou.

Je to paradox. Zájem o sezonní práce mezi Čechy klesá, přestože průměrná hodinová mzda brigádníků roste ve všech regionech ČR. V Praze dokonce atakuje 150 korun za hodinu. Vyplývá to z údajů personální agentury Grafton Recruitment.

Zaměstnavatelé v létě řeší záskok za pracovníky, kteří si vybírají dovolenou, ale i chronický nedostatek pracovních sil. Nejvíc brigádnických pozic nabízejí výrobní firmy, obchody a logistická centra.


Zdravotní pojištění na studentské brigádě: rozhoduje další činnost studenta

 brigáda


„Situaci letos komplikuje extrémně nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Zájem podle Součkové opadl i u českých studentů a důchodců.

Zájem mají vysokoškoláci z východu

Největší chuť si přivydělat mají naopak zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v Česku obvykle zůstávají přes léto. Nejčastěji se zajímají o pozice v administrativě a zákaznických centrech, kde je nutné používat cizí jazyky.


O sezónní pracovníky mají nouzi i v Německu:

V Německu hnije úroda. Nemá ji kdo sklízet

Sběrači německých jahod z Polska, ilustrační foto


„O manuální práci příliš nestojí, nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu vezmou, preferují pozice bez směn, přestože například za noční či víkendové směny mohou získat výrazné příplatky,“ říká Součková.

Například v Brně si může brigádník ve výrobě vydělat 127 korun za hodinu a za noční směnu dostane ještě o 27 korun více. „Menší zájem studentů o manuální brigády je dán také tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v jimi studovaném oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší,“ komentuje Součková.

Rozdíly mezi regiony
Stejně jako u klasických mezd je i u hodinových sazeb za brigády možné pozorovat rozdíly napříč jednotlivými regiony. Ve všech oblastech ČR nicméně došlo k meziročnímu růstu o více než deset procent. Zároveň je i brigádníkům nabízeno mnoho benefitů jako docházkový bonus, stravenky či dotované stravování. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80 až 130 korun, v Brně 90 až 130 korun, v Praze dosahují mzdy ke 150 korunám, na Zlínsku jsou maximálně 110 korun, na Liberecku do 120 korun a na Vysočině do 130 korun za hodinu.

Článek vyšel v magazínu Profit


Ohodnoťte tento článek
Diskuze