Facebook dostal v Británii pokutu kvůli aféře Cambridge Analytica, zaplatí téměř 15 milionů korun - Euro.cz

Přihlášení

Facebook dostal v Británii pokutu kvůli aféře Cambridge Analytica, zaplatí téměř 15 milionů korun

, čtk,
Facebook dostal v Británii pokutu kvůli aféře Cambridge Analytica, zaplatí téměř 15 milionů korun
Zdroj: čtk

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil americké internetové společnosti Facebook pokutu půl milionu liber (téměř 15 milionů korun) kvůli její roli ve skandálu kolem poradenské firmy Cambridge Analytica. Jde o nejvyšší pokutu, jakou mohl úřad udělit.

Konzultační firma Cambridge Analytica se letos dostala do centra pozornosti kvůli obvinění, že neoprávněně získala osobní data desítek milionů uživatelů internetové sítě facebook. Tato data údajně využila pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016. Podle úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) data získaná a využitá firmou Cambridge Analytica zahrnovala údaje o minimálně milionu Britů, píše agentura Reuters.

Cambridge Analytica získala přístup k těmto údajům prostřednictvím aplikace psychologa Aleksandra Kogana. Facebook podle úřadu v letech 2007 až 2014 umožnil vývojářům aplikací přístup k osobním údajům uživatelů bez jejich výslovného souhlasu.

„Facebook nedokázal dostatečně ochránit soukromí svých uživatelů,“ uvedl úřad. Firma podle něj umožnila „závažné porušení“ zákona a nezajistila nápravu ani po odhalení zneužití údajů v prosinci 2015.


Přečtěte si komentář: Obsah beztrestně nevykradeš

Brífink Jana Novotného


Společnost Facebook uvedla, že nyní rozhodnutí úřadu zkoumá. „Ačkoli zdvořile nesouhlasíme s některými jejich zjištěními, již dříve jsme uvedli, že jsme měli učinit více k vyšetření tvrzení ohledně Cambridge Analytica a podniknout kroky v roce 2015. Jsme vděčni, že úřad ocenil naší plnou spolupráci během jeho vyšetřování,“ dodala.

Vyměřená pokuta je podle Reuters spíše symbolická. Facebook loni zvýšil zisk o více než polovinu na téměř 15,9 miliardy dolarů (zhruba 360 miliard korun). Facebook je největší sociální síť na světě, kterou alespoň jednou za měsíc využívá více než 2,2 miliardy lidí.

„Podnik takovéto velikosti a s takovými odbornými znalostmi měl být lépe obeznámen se situací a měl lépe postupovat,“ uvedla šéfka ICO Elizabeth Denhamová.

Přečtěte si také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Lepší než Google: startup Primer zaujal i CIA

Facebook brojí na americké volby. Aktivitu na síti pohlídá „válečný kabinet“