Diskontní sazba, definice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Diskontní sazbou ČNB zprostředkovaně reguluje finanční trh

,
Diskontní sazbou ČNB zprostředkovaně reguluje finanční trh
Zdroj: Profimedia.cz

Diskontní sazba je jedním z nepřímých nástrojů měnové politiky centrální banky, který má sloužit k prosazování a plnění stanovených cílů. V konečném důsledku zprostředkovaně ovlivňuje úvěrovou činnost bank a množství peněz v ekonomice. Aktuální diskontní sazba České národní banky (ČNB) je stanovena na jedno procento.

Diskontní sazba

Diskontní sazba (automatická depozitní facilita) patří mezi nepřímé nástroje ČNB pro prosazování měnové politiky.

Diskontní sazba je centrální bankou používána k úročení likvidity, kterou si u ní přes noc ukládají komerční banky. Celkový objem uložených peněz bankami u ČNB v daném dni má splatnost následující pracovní den. Takto uložená depozita jsou úročena diskontní sazbou.

Regulační nástroj ČNB přes diskontní sazbu spočívá v tom, že banky nebudou ukládat své přebytečné volné prostředky u jiné banky za sazbu nižší, pokud mají možnost uložení u centrální banky za diskontní sazbu.

Diskontní sazba potom představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu a ČNB tak zprostředkovaně ovlivňuje úvěrovou politiku komerčních bank a reguluje inflaci.

Pohyb úrokových sazeb komerčních bank totiž kopíruje směr pohybu diskontní sazby.


Kontokorent je vhodná finanční rezerva. Je však třeba dodržovat platební morálku


Pokud ČNB v rámci své měnové politiky potřebuje odčerpat peníze z ekonomiky, zvýší diskontní sazbu a tím se potažmo zvýší úroky u půjček komerčních bank a dostupnost peněz pro spotřebitele i firmy.

Naopak, pokud ČNB plánuje finanční trh oživit „napumpováním“ peněz do ekonomiky, diskontní sazbu sníží, a levnější úvěry se tím stanou dostupnější.

Zapamatujte si: Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu.

TIP: Najděte si nejlepší hypotéku


Diskontní sazba ČNB

Pro změnu svých úrokových sazeb se ČNB naposledy rozhodla 2. května 2019. Diskontní sazbu, na kterou jsou kromě výše uvedených funkcí například navázána i penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, bankovní rada zvýšila o 0,25 procentního bodu na jedno procento.


Přečtěte si: Jak se vyvíjela diskontní sazba ČNB od roku 1990


Bankovní rada současně zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,25 procentního bodu na dvě procenta.

Lombardní sazbu, procentuální sazbu, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, bankovní rada zvýšila o 0,25 procentního bodu na tři procenta.

Pro rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit úrokové sazby hlasovalo v květnu 2019 jednomyslně všech sedm členů rady.

„Nárůst sazeb je reakcí na domácí inflační tlaky. Pokud jde o další vývoj, ten je otevřený. Naše prognóza nevidí potřebu dalšího zvyšování sazeb v zhruba následujícím roce,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Guvernér ČNB zároveň upozornil, že do budoucna nelze vyloučit zvýšení ani snížení sazeb.

Čtěte také:

Co je zástavní právo smluvní a kdy se používá

Jak na nebankovní půjčku: skryté poplatky stále existují

Co obnáší půjčka na směnku

Refundace, nebo-li vratka, se používá v byznysu i pracovních vztazích