Další peníze na umělá paliva. Startup Sunfire, do nějž investoval ČEZ, získal 25 milionů eur - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Další peníze na umělá paliva. Startup Sunfire, do nějž investoval ČEZ, získal 25 milionů eur

,
Další peníze na umělá paliva. Startup Sunfire, do nějž investoval ČEZ, získal 25 milionů eur
Zdroj: sunfire

Společnost Sunfire vyvíjející syntetickou naftu a technologii pro její výrobu získala od lucemburského investora finanční injekci 25 milionů eur (643 milionů korun). To jí umožní realizaci nových, „multimegawattových“ projektů. Aktuálního kola financování se zúčastnil i ČEZ, který tak navýšil své angažmá v drážďanské společnosti. Skrze svůj fond Inven Capital vstoupila česká energetická společnost do Sunfire už v roce 2015.

Nově se však podle společnosti stal největším investorem lucemburský dodavatel technologií pro hutní a metalurgický průmysl Paul Wurth, jehož historie sahá až do roku 1870. Podle šéfa společnosti Georgese Rassela chce Paul Wurth výrobcům kovů nabízet výrobní technologie na bázi vodíku, které budou splňovat neustále se zpřísňující emisní limity.

Sunfire se zabývá výrobou alternativních paliv, jako je právě takzvaný zelený vodík nebo syntetická nafta z CO2, vody a elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jelikož se při výrobě spotřebuje stejné množství emisí oxidu uhličitého, jako později vyprodukují automobily, je technologie považována za klimaticky neutrální. To však nejdříve musí uznat evropské orgány.

Zakladatelé Sunfire už dříve oznámili, že rozvoj společnosti závisí na úspěšném završení dalšího kola financování. V plánu je nyní vznik úplně nové výrobní lokality. Úvahy přitom vedle několika míst v Německu směřují i k České republice, zatím však rozhodnuto není.

V Norsku už Sunfire buduje první rafinerii na syntetickou naftu na světě. Mezi zákazníky firmy patří Audi, Boeing, ThyssenKrupp nebo Gazprom.

Od svého založení se Sunfire podařilo již získat kapitál ve výši 60 milionů eur. Vedle Inven Capital a Paul Wurth patří mezi investory také Bilfinger Venture Capital, Total Energy Ventures nebo sdružení privátních investorů Sunfire Entrepreneurs Club.

Dále čtěte:

ČEZ chce v Rumunsku vyzkoušet ukládání energie ve formě vodíku

Nákupy turbín budou pokračovat. ČEZ chce z větru 1,2 gigawattu

 ilustrační foto