Chyť mě, když to dokážeš. Pátrání po skutečných vlastnících zůstává složité - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chyť mě, když to dokážeš. Pátrání po skutečných vlastnících zůstává složité

,
Chyť mě, když to dokážeš. Pátrání po skutečných vlastnících zůstává složité
Zdroj: Profimedia.cz

Ukrývání skutečného vlastníka je stejně staré jako obchodní společnosti a navzdory veřejným registrům bude hra na schovávanou pokračovat a bílí koně hned tak nezmizí.

Představte si, jaké problémy dovede způsobit takový veřejný registr koncových vlastníků firem, případně obmyšlených ve svěřenských fondech. Například v takovém Londýně, kam se ve velkém investovalo do nemovitostí, bude možné z veřejného registru koncových vlastníků zahraničních subjektů (OEBO) už za dva a půl roku zjistit, jaké nemovitosti si z mizerných úřednických či poslaneckých platů pořídili bližší i vzdálenější přátelé prezidenta Putina. Ten rozdíl mezi oficiálně deklarovaným příjmem a majetkem věrchušky nebude vypadat ani trochu dobře, když bude zároveň potřeba národu vysvětlit, proč by průměrnému ruskému vlastenci měl vzniknout nárok na důchod asi tak půl až tři čtvrtě roku po funuse.

Plomba na katastru

V případě britské legislativy by po uplynutí lhůty pro registraci konečných vlastníků následovala u neplničů velice nepříjemná sankce - faktické „zaplombování“ nemovitosti v katastru, kterou by bez uvedení konečného vlastníka nebylo možné ani zcizit, ani jinak zatížit (včetně dlouhodobého pronájmu). V přechodném období budou moci prodat, ale nikoli nakoupit, dokud nesplní podmínky a nezískají příslušné registrační číslo.

Nejde v něm o identifikaci konečných vlastníků u právnických osob, které se ucházejí o veřejné zakázky, pobírají dotace z národních zdrojů nebo evropských strukturálních fondů, zkrátka přicházejí do kontaktu s veřejnými penězi, což se nechá velmi snadno obhájit. Británie má - na rozdíl od Česka - veřejný rejstřík s uvedením konečného vlastníka zde registrovaných firem od roku 2016 (naplňuje tzv. čtvrtou direktivu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?

Chci se stát předplatitelem

Délka předplatného  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě

Způsob platby


Kam doručíme časopis?

Doručovací údaje

Fakturační údaje

Firemní údaje