Menu Zavřít

Mezi největší daňové ráje patří Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko

13. 12. 2016
Autor: y. becart CC BY-SA 2.0 Flickr

Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko patří mezi patnáctku nejvýznamnějších daňových rájů, které mezi sebou soutěží o to, kdo nabídne firmám co nejnižší daně. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného dnes charitativní organizací Oxfam, která se dlouhodobě snaží o ukončení celosvětové praxe, která připravuje mnohé státy o zásadní příjmy do rozpočtů.

V čele žebříčku jsou Bermudy následované Kajmanskými ostrovy, další příčky patří větším zemím v pořadí Nizozemsko, Švýcarsko, Singapur, Irsko a Lucembursko. V „elitní“ skupině jsou pak většinou ostrovní státy jako Hong Kong, Kypr, Barbados či Bahamy či britská ostrovní území Jersey a Britské Panenské ostrovy.


Vypočítejte si základ DPH na webu Finance.cz


Oxfam při sestavování žebříčku porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy. Důležitým hlediskem byla rovněž míra spolupráce s mezinárodními organizacemi snažícími se proti daňovým rájům bojovat.

Oxfam letos zorganizoval iniciativu předních ekonomů, kteří vyzvali světové lídry ke skoncování s daňovými ráji. Takzvané offshorové společnosti, tedy firmy registrované v zemi s výhodným daňovým režimem, podle nich podrývají schopnost vlád vybírat daně. Politici by podle iniciativy měli vyžadovat, aby firmy hlásily zdanitelnou činnost v každé zemi, ve které působí.


Dále čtěte:

CONTENT24

Izolujme daňové ráje. Jsou jako teroristé, vyzývá ekonom Stiglitz

Evropští ministři se dohodli na postupu proti daňovým rájům


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).