Vyšší dojezd, rychlejší nabití, větší bezpečnost. BMW sází na baterie budoucnosti

22. prosince 2017, 11:19  -  frn
22. prosince 2017, 11:19

Mnichovská automobilka BMW věří tomu, že baterií budoucnosti v autobranži budou články s pevným elektrolytem. Proto spojila síly s americkou firmou Solid Power, která na jejím vývoji pracuje od roku 2012.

Německá automobilka BMW hodlá ve spolupráci s americkou firmou Solid Power pracovat na tom, aby byly tyto revoluční baterie montovány do jejích sériově vyráběných elektromobilů. Baterie s pevným elektrolytem (solid-state baterie) mají výrazně vyšší kapacitu než dosud používané akumulátory. Jsou také bezpečnější a rychleji se dobíjejí, což jsou parametry, které jsou pro autoprůmysl zásadní.

Solid Power na vývoji baterií s pevným elektrolytem pracuje od roku 2012. Firma je spojena s univerzitou v coloradském Boulderu. Německý výrobce automobilů má přispět k tomu, aby bylo co nejdříve dosaženo takového pokroku, že budou baterie dostupné pro masovou výrobu.

“Od založení společnosti Solid Power náš tým pracuje na tom, aby vyvinul pevné baterie, jež budou konkurenceschopné s důrazem na bezpečnost, výkon a cenu,” reagoval na spolupráci s BMW Doug Campbell, zakladatel a ředitel Solid Power. Účast prestižní automobilky dokládá to, že tento druh baterií má velkou budoucnost v automobilovém průmyslu, dodal.


Na výzkumu nových baterií pracují i čeští studenti:

Němci vyvíjejí náhradu lithiových baterií. S revoluční technologií pomáhají i čeští studenti


Server engadget.com dodal, že nový typ baterií má oproti stávajícím lithium-iontovým článkům výhodu spočívající ve vyšší hustotě pevného elektrolytu. Proto je kapacita baterie větší a je možné zvýšit dojezd automobilů na jedno nabití.

Snižuje se rovněž pravděpodobnost toho, že článek vybuchne nebo začne hořet. Tento typ akumulátorů zajímá i firmy Toyota, Google nebo Fisker, která vyvíjí vlastní elektromobil. Dobíjení a dojezd elektromobilů by se tak měl co nejvíce přiblížit parametrům při tankování vozů se spalovacím motorem, aby se mohly masově rozšířit.

EMotion od firmy Fisker má mít dojezd 800 kilometrů

Automobilka Fisker chce na trh uvést elektromobil EMotion s pevným článkem v roce 2023. Dojezd by vůz měl mít 800 kilometrů a baterie by měly být nabity dokonce během jedné minuty.

Na vývoji baterií s pevným elektrolytem pracuje také švýcarský institut Empa. „Pevný materiál v baterii může být tenčí, než je tekutý elektrolyt. To umožňuje snížit celkovou hmotnost článku,“ vysvětlil Arndt Remhof, proč je o tyto baterie mezi autovýrobci zájem. Při stejné hmotnosti dokáže baterie ukládat více energie. K sériové výrobě je ale podle něj ještě dlouhá cesta.

Profesor fyzikální chemie Jürgen Janek z německé univerzity v Giesenu vysvětlil, že u současných lithium-iontových baterií je problém tekutého elektrolytu v tom, že při vysokém zahřátí, které může být způsobeno příliš rychlým dobíjením, dojít ke vzplanutí. Toto riziko u pevných baterií odpadá.

Dále čtěte:

Jak si pojistit odběratele: elektromobil a dobíjení na 5 let zdarma

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče