Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb kupuje Celgene. Zaplatí 1,7 bilionu korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb kupuje Celgene. Zaplatí 1,7 bilionu korun

, čtk,
Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb kupuje Celgene. Zaplatí 1,7 bilionu korun
Zdroj: Profimedia.cz

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb koupí za zhruba 74 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu korun) biotechnologickou společnost Celgene. Firmy to dnes oznámily ve společné tiskové zprávě. Jejich spojením vznikne farmaceutický gigant s významnými aktivitami v oblasti léčby rakoviny. Oznámená transakce je jednou z největších akvizic v historii farmaceutického průmyslu.

Akcionáři společnosti Celgene v rámci dohody o převzetí obdrží za každou svou akcii 50 dolarů v hotovosti a jednu akcii Bristol-Myers Squibb, jejíž středeční závěrečná cena na burze v New Yorku činila 52,43 dolaru. Kupní cena je tak o více než polovinu vyšší než středeční závěrečná hodnota akcií firmy Celene.

Akcie společnosti Celgene po ohlášení transakce vykazovaly růst o více než 32 procent, zatímco akcie Bristol-Myers Squibb kolem 16 procent ztrácely.

Dohodu o spojení již schválily správní rady obou podniků. Po dokončení transakce, které firmy očekávají ve třetím čtvrtletí, budou akcionáři Bristol-Myers Squibb vlastnit asi 69 procent sloučeného podniku, akcionáři Celgene zhruba 31 procent.


Vybrakovaná lékárna. Distributoři léků dostanou zákaz vyvážet je ze země, plánuje stát

 Lékárna, ilustrační foto


Generální ředitel a předseda správní rady společnosti Bristol-Myers Squibb Giovanni Caforio uvedl, že spojení podniků přinese pacientům nové možnosti při léčbě řady vážných nemocí. „Jako sloučená skupina si upevníme vedoucí pozice v rámci své produktové škály, včetně výrobků v oblasti rakoviny, imunologie a zánětů,“ dodal.

Česká divize společnosti Bristol-Myers Squibb dodává léky pacientům v Česku od roku 1991.

Přečtěte si také:

Zentiva změnila majitele. Sanofi dostane od Adventu 50 miliard korun

Svět má problém s rezistencí mikrobů na antibiotika. Nové léky chybí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze