Kde se vyplatí postavit větrnou turbínu? Americký software určí místo a předpoví i denní výkon - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kde se vyplatí postavit větrnou turbínu? Americký software určí místo a předpoví i denní výkon

,

Vědci z univerzity Pennsylvania State představili software, který umí určit nejvhodnější místo pro výstavbu větrné elektrárny a dokáže předpovědět i produkci elektřiny během 24 hodin. Nejdůležitějším parametrem pro ideální lokaci je stálá síla větru.

„Lidé, kteří plánují výstavbu větrné turbíny, hledají vhodný terén a průměrnou rychlost větru, jež není moc velká ani moc malá, ale stálá,“ vysvětlil Guido Cervone, jenž se specializuje na geografii a meteorologii.

Jeho tým z Pensylvánské univerzity tvrdí, že našel přesnější a efektivnější způsob, jak předpovídat rychlost větru v různých lokalitách, a tím lépe modelovat, jaký bude výkon větrné turbíny. „U elektráren s fosilními palivy nebo u jaderných reaktorů přesně víte, kolik vyrobíte energie. Ale u větru to je něco jiného,“ připomněl nevýhodu tohoto obnovitelného zdroje.

Proto je výběr míst pro stavbu větrných parků zásadním kritériem pro úspěšnost a ekonomickou návratnost tohoto druhu elektráren. Navíc američtí vědci tvrdí, že umí odhadnout, jaký bude výkon během příštích 24 hodin.

To může být zásadní informace pro provozovatele i pro odběratele elektřiny na straně distributora energie. „Dodavatelé elektřiny musí vědět, kolik elektřiny budou mít k dipozici den předem,“ dodal Cervone, jenž je také amatérským nadšeným jachtařem a studium síly větru je jeho vášní.


Němci se přejedli turbín. Nespokojení občané téměř zastavili výstavbu větrníků

Protest proti výstavbě nových větrných turbín, ilustrační foto


V modelování Američané využívají historických dat o síle větru za poslední dva roky pro vybrané oblasti a také analyzovali chyby předpovědí produkce elektřiny z větrných turbín ve Spojených státech.

„Zjistili jsme, že místa s vyšší průměrnou rychlostí větru jsou spojena s větší mírou nejistoty předpovídat rychlost větru,“ uvedli vědci v časopise Renewable Energy.

Investoři do větrné energie by si tak měli vybírat spíše lokality, kde nefouká ostrý vítr, ale proudění je stabilní a předvídatelnější. Modelování pravděpodobnosti síly větru může pomoci při řízení rizik větrných farem. „Pokud umíme předpovědět rychlost větru, můžeme predikovat výkon a říci, kolik budeme produkovat elektřiny v daném časovém úseku,“ zdůraznil výhodu nového přístupu Cervone.

Dále čtěte:

Větrníky kosí hmyz po miliardách. Proti fosilním zdrojům zlomek, tvrdí obhájci turbín

Němci platí za elektřinu nejvíce v historii. Cena dál poroste

Hluk větrníků škodí zdraví, varuje WHO. Měly by být hlasité jako šepot

Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou

Ohodnoťte tento článek
Diskuze