Zbloudilý skandál - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zbloudilý skandál

,
Zbloudilý skandál

Zcela funkční sněmovní koalice Babiše, SPD a komunistů minulý týden nejprve zablokovala přístup veřejnosti na mimořádnou schůzi vyvolanou TOP 09 kvůli odstraňování Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů. Proč? Aby se veřejnost pokud možno nedozvěděla, že celá kauza dále pokračuje, byť jen z vystoupení Kalouska a dalších poslanců, kteří by mohli veřejně mluvit i bez schválení programu schůze. A pak tento program koalice neschválila. A šlo se domů.

Přitom to začalo tím, že Babiš Murínovi vyhrožoval, že když neodejde dobrovolně, tak odejde se skandálem. Jenže tak nějak nedomyslel, že skandál trochu zabloudí a jeho cílem nakonec bude on sám a nezbude mu než se muset snažit všechno ututlat, jak předvedl ve sněmovně, kdy pravil, že o Murínovi prostě mluvit nechce, a odešel. Nějaká ústavní odpovědnost vlády vůči parlamentu je mu prostě tak nějak ganz egal, jak říkala moje babička ze Sudet.

O tom, že by však couvl a šéfa GIBS nechal ve funkci, nemůže být řeč. Musí od válu, i když to bude nezákonným postupem a jen dočasně, protože soud ve správním řízení může premiérovo rozhodnutí velmi snadno smést ze stolu. A je dost pravděpodobné, že k tomu nakonec dojde. Policista Nevtípil prostě musí do tepláků, a když tomu Murín překáží, nemá ve svém křesle co dělat. Přece nepůjde do tepláků Babiš a jeho rodina, o známém dobroději Faltýnkovi nemluvě.


Sobotka: Babiš chce ovládnout bezpečnostní sbory

 Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka


Ten strach je evidentně obrovský, když tyto pány nutí ke krokům, které jsou i hodně hloupému dosti průhledné a jasné. A ten strach se musí z něčeho rodit. Jistě ne z toho, že je to účelovka a před soudem nemá šanci nějaká žaloba vůbec uspět. Naopak. Strach je příznakem, že ve spisu je opravdu řádně nabito. Atak je třeba napínat strunu moci třeba až k prasknutí.

Uvědomuje si ale, že zvolení mlátičky Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS bylo jen dětskou hrou ve srovnání s nezákonnou popravou jejího šéfa? Tehdy bylo na tom Václaváku nějakých dvacet tisíc lidí, a jestli to takhle půjde dál, tak jich dost přibude. A toho by se měl Babiš bát víc než dnes stále teoretických tepláků. Stačí kouknout k sousedům. Však slovensky umí.

Přečtěte si další komentáře Pavla Párala:

Majdan nebude

Národohospodářský bizár

Rudá vlajka s lebkou

Andrej Budovatel

Ukrást stát jako firmu

Berní oko tě vidí

Práskač v Sofii

Se skandálem

Ejdž ár Andrej

Strach z referenda

Soumrak nad babstapem

Zase ty daně

Tož, vypime si

Ráj velkostatkářů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze