Velikonoční nadělení od Penamu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Velikonoční nadělení od Penamu

,
Velikonoční nadělení od Penamu

Jestli někoho naštve vzpomínka na ráno a dopoledne letošního Božího hodu velikonočního, bude to generální štáb. Kvůli „lounské perníkové kauze“.

Sociální sítě se pro českou armádu stávají stále důležitějším nástrojem. Minulé dny jí ukázaly, že jsou nejen pomocníkem při náboru nebo vysvětlování nákupů, ale rychle se můžou otočit proti ní. A že bez bleskové reakce ji rychle zavalí tsunami nadávek a odsouzení.

Je o „lounskou perníkovou kauzu“, kterou v sobotu večer na sociálních sítích rozjel bývalý poslanec Michal Kučera (TOP 09). Tady jen ve zkratce pro lepší přehled, jak se věci během velikonočního víkendu vyvíjely:

Velký pátek, 10. dubna

  • Do lounského domova důchodců je přivolána odběrová sanitka s vojáky, důvodem je, že jedna klientka má podezření na onemocnění čínskou chřipkou. Ve stejné době na místo přijíždí i Miroslav Rusiňák a zaměstnancům předává dvě papírové krabice s darem. Jak se po otevření ukazuje, jde o velikonoční perníky z továrny Penam (patří do Agrofertu). 

Bílá sobota, 11. dubna

  • Lounský radní a bývalý poslanec Michal Kučera (TOP 09) na sociální sítě píše: „Včera do našeho Domova pro seniory přivezla Armáda ČR dvě veliké krabice. Všichni očekávali, že to jsou testovací sady na covid pro zaměstnance. V krabicích jsou ovšem velikonoční perníčky z Penamu.“ Zpráva se ihned začala velmi rychle šířit.

Boží hod, neděle 12. dubna

  • Týdeník Euro dopoledne žádá generální štáb o vysvětlení události, o půl jedenácté přichází vyjádření, že jde o nepravdivou zprávu. Odběrový tým prý do domova důchodců žádné krabice s velikonočním perníkem nepřivezl, jde prý o souběh dvou událostí, kdy se v místě s vojáky setkal muž, který dar přivezl.
  • Michal Kučera týdeníku Euro tvrdí, že mu zaměstnankyně domova důchodců řekla, že se muž (Miroslav Rusiňák) představil jako zástupce armády.
  • Týdeník Euro proto telefonuje i Rusiňákovi, ten však něco takového odmítá. A popisuje, že stejně jako někdo šije potřebným roušky, on se svým autem a na vlastní náklady rozvážel po dětských domovech a zařízeních pro seniory velikonoční dárky od společnosti Penam. Na přímý dotaz týdeníku Eura odpověděl, že je bývalým příslušníkem policie a nyní podniká.
  • Armáda začíná informaci dementovat na sociálních sítích, přidává se ministr Lubomír Metnar i náčelník generálního štábu Aleš Opata: „Je to naprosto nepravdivá informace. Žádáme omluvu od těch, kdo tyto zprávy rozšiřují.“
  • Markéta Adamová, předsedkyně TOP 09, se pak armádě omlouvá, omluvu přidává i Michal Kučera a dodává: „S akcí Armády ČR v Domově pro seniory se svezla i aktivita roznosu perníčků příznivcem ANO. Na krabicích byly ještě navíc nápisy ,schváleno vládou’. Tak není divu, že to v domově pro seniory brali jako akci jednu.“

Hnutí ANO nejspíše v regionech skutečně mezi důchodce v domovech rozváželo dary od Penamu, jak potvrzuje (nyní už smazaný) příspěvek na oficiálním profilu „ANO Slaný“: „I malý dárek snad potěší… Náš místostarosta města Radek Vondráček dovezl seniorům do DPS (dům s pečovatelskou službou, pozn. red.), který je v karanténě, velikonoční perníčky.“

Celá událost je tak daleko prozaičtější, než se zdálo v sobotu v noci či ještě neděli ráno, kdy lidé na sociálních sítích žádali armádu o vyjádření, ale ta mlčela. Když na poměrně dlouhé prodlení upozornil třeba bezpečnostní expert Matyáš Zrno, oponoval mu Ivo Zelinka, velitel chrudimských výsadkářů: „Armáda musela na 100 procent ověřit fakta. Kdyby to udělali i oni autoři ,nezprávy’, tak by žádná nebyla.“

Samozřejmě je nesmysl chtít, aby vojsko mělo v režimu 24/7 u počítače někoho, kdo bude szjíždět sociální sítě a on-line rešeršovat, co se kde na českém Facebooku a Twitteru o ozbrojených silách šustne. Nicméně vzhledem k tomu, kolik tisícovek „lajků“ a stovek sdílení informace během noci a brzkého rána zaznamenala, měl generální štáb přecejen zareagovat rychleji. Velikonoce nevelikonoce. Třeba jen krátkým sdělením, že se usilovně pracuje na ověření zprávy a co nejdříve vydá prohlášení.

Svým mnohahodinovým mlčením armáda internetovou veřejnost pouze podporovala v mylných domněnkách, že s akcí Agrofertu měla něco společného. Přesně tohle je totiž ten typ události – byť v kontextu současného dění naprosto marginální – kde stojí za to spěchat.

Lounská perníková kauza je nicméně za námi a můžeme se soustředit na důležité věci. Všimnul si třeba někdo, že v neděli to byly už dva měsíce, co je ministerstvo obrany bez plnohodnotného náměstka pro vyzbrojování, i když chce letos resort uzavřít strategické kontrakty za desítky miliard korun? A tohle váhání je mnohem nebezpečnější než otálení v internetových diskuzích.​