Obrana v roce 2018: opakování starých cajdáků - Euro.cz

Přihlášení

Obrana v roce 2018: opakování starých cajdáků

,
Obrana v roce 2018: opakování starých cajdáků
Zdroj: Euro

Výroční hitparáda nedopadá pro armádu a ministerstvo obrany nijak růžově. Žebříčku kralují staré odrhovačky, žádné nové šlágry nepřišly.

Silná většinová vláda, dobrá ekonomická situace, problematická bezpečnostní situace v Evropě i ve světě a vysoká důvěra v armádu. To je ideální konstelace pro to, aby ozbrojené síly nakupovaly, modernizovaly a politici přidávali peníze. A přestože přesně taková situace panovala celý loňský rok, ministerstvo obrany si opět tvořilo vlastní virtuální realitu.

Ve zkratce šlo prostě o pokračování promarněného období, jehož začátek spadá do přelomu let 2013 a 2014, kdy se k moci v resortu dostalo hnutí ANO. A přestože ministerstvu obrany vládne kontinuálně dodnes (Martin Stropnický, Karla Šlechtová a od června 2018 Lubomír Metnar), žádný logický systém nezavedlo.

Spíš naopak. Nápady se vymýšlejí proto, aby se pak zrušily. Ať už jde o modernizaci dělostřelectva (o upgradu starých houfnic DANA rozhodl Stropnický, aby pak Šlechtová záměr zrušila), nákup mobilních radarů MADR (Stropnický určil, že se technologie koupí mezivládní dohodou založenou na jakési soutěži, což Metnar raději nyní stornoval a radary koupí přímo od Izraele) nebo odložené pořízení víceúčelových vrtulníků, na jehož průběh si stěžují sami výrobci helikoptér.


Přečtěte si:

Další kupec nových letounů Aero L-39NG: až šest strojů pořídí státní LOM Praha

 Letoun L-39NG


Pomalý pohyb vpřed přišel až v posledních měsících, kdy dal Metnar zelenou osmdesátce vozidel pro liberecké chemiky, kteří na vozy čekají od pražského summitu NATO. Výsledek je takový, že zatímco na vozidlech se začalo dělat v roce 2008, první by měli vojáci dostat až příští rok.

Signálů, že pořekadlo „do třetice všeho dobrého“ – tedy že volba Metnara do čela ministerstva obrany byla konečně ta správná – je však víc. Jestli byly opodstatněné, ukážou příští měsíce, kdy do resortu nastoupí nový náměstek pro vyzbrojování.

Jedině silná osobnost v čele zbrojířů totiž představuje záruku, že ohrané cajdáky konečně vystřídají čerstvé hity, při nichž bude do skoku i vojákům.

Přečtěte si další komentáře autora:

Utrpení mladého Koštovala

Radary MADR ukázaly, že obrana neumí strategické zakázky

Armáda bez Ondráše? Nelze

Vyděržaj, pianěr Pavel

Česká válka v Koreji

Nejzbytečnější jednání roku

Příliš růžové zprávy z Bangkoku

Dvě procenta armádě? Leda tak v pohádce

Laskavá facka Zaorálkovi