Armáda bez Ondráše? Nelze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Armáda bez Ondráše? Nelze

,
Armáda bez Ondráše? Nelze
Zdroj: Euro

Televizní záznam z letošní přehlídky vojenských hudeb a souborů The Royal Edinburgh Military Tattoo ukázal, jak důležitou součástí ozbrojených sil je Vojenský umělecký soubor Ondráš.

Ondráš vystupuje i několikrát týdně, na televizní obrazovky se ale příliš nedostává a moc lidí vlastně o jeho existenci ani neví. Skvělou reklamu mu tak druhou prosincovou neděli udělal kanál ČT Art, když odvysílal přenos z věhlasného skotského armádního festivalu, který probíhá každoročně v srpnu.

Dobrá show na nádvoří edinburského hradu ukázala špičkovou úroveň basilejského souboru bubeníků Top Secret Drum Corps anebo na milimetr přesnou a náročnou sestavu s puškami v podání čestné stráže amerických vzdušných sil US Air Force.

Několik minut v nabitém programu patřilo i Ondráši a Ústřední hudbě Armády ČR. A tohle folklorní vystoupení – byť nebylo tak vypiplané a detailně dokonalé jako u černých švýcarských bubeníků – vzbudilo velký ohlas.

Jestli české ozbrojené síly potřebovaly reklamu v zahraničí, tohle byl jeden z nejšťastnějších způsobů. Propagovat armádu nemusí jen piloti supersoniků na leteckých dnech, ale i taneční číslo s hudebními motivy Dvořákových Slovanských tanců, Smetanovy Prodané nevěsty a písní Škoda lásky.

Možná se na záznam díval i Michael Hrbata, náměstek ministra obrany v letech 2010 až 2013. Právě on v rámci úspor uvažoval nad tím, že by Ondráše zrušil. Snad si konečně uvědomil, jak blbý nápad to tehdy byl.

Přečtěte si další komentáře autora:

Vyděržaj, pianěr Pavel

Česká válka v Koreji

Nejzbytečnější jednání roku

Příliš růžové zprávy z Bangkoku

Dvě procenta armádě? Leda tak v pohádce

Laskavá facka Zaorálkovi

Umaštěný úspěch v Afghánistánu

Vylétl z Aera nový albatros? K tomu je daleko

Jestli se paní Karla rozzlobí, bude zlá

Vrchol Dnů NATO? Koncert pravých Ramsteinů v kostele

Ohodnoťte tento článek
Diskuze