Nejzbytečnější jednání roku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejzbytečnější jednání roku

,
Nejzbytečnější jednání roku
Zdroj: Euro

Proč triviální debata ministra obrany s „experty“ Miloše Zemana v Lánech trvala několik hodin?

Přestože se během uplynulého víkendu slavilo a připomínalo výročí 17. listopadu 1989, prezident Miloš Zeman měl, jako už několikrát v minulosti, volno. Zřejmě se plně soustředil na přípravu jednání svého expertního týmu, který se v neděli sešel s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Jaké to bylo překvapení, když hradní mluvčí Jiří Ovčáček v neděli odpoledne sdělil, že „expertní tým se v Lánech jednomyslně shodl na navýšení výdajů na obranu na 2 % HDP, podpoře a ocenění veteránů, podpoře zahraničních misí Armády ČR a podpoře českého zbrojního průmyslu.“

Jistě, jsou to věci, proti nimž se nedá protestovat. Jenže tak triviální a tolikrát omílané, až se člověk musí ptát, proč vlastně tenhle expertní tým zasedá. Ono je mimochodem zajímavé i jeho složení. Mluvčí Jiří Ovčáček sice neupřesnil, kdo všechno do Lán dorazil, nicméně na webu Hrad.cz se píše, že skupinu tvoří Marie Benešová, František Čuba, Vladimír Dlouhý, Jaroslav Hanák, Rudolf Jindrák, František Lukl, Vratislav Mynář, Martin Nejedlý, Jiří Rusnok, Miroslav Toman a Jaroslav Zavadil.


Přečtěte si:

Nejedlého firma má na státních benzinkách stanice na CNG

Poradce prezidenta Martin Nejedlý


Od téhle skvadry se nedá čekat nějaká hluboká znalost obranných témat a armády, nicméně prezident je zároveň i vrchním velitelem ozbrojených sil a přece jen by bylo hezké, kdyby občas přinášel nová témata. Jenže veškerá jeho invence dlouhodobě končí u záliby v bezpilotních prostředcích a misích OSN.

Samozřejmě je možné, že během dlouhého jednání se probírala i témata, s nimiž se nikdo nechce chlubit veřejně. Ostatně na stránkách ministerstva obrany se píše, že „zazněla celá řada podnětů, kterými se ministerstvo obrany bude dále zabývat.“ A to jsou právě věci, které by měl resort či sám Hrad specifikovat.

Ministerstvo by mělo říct, jaký konkrétní úkol zadal vojsku třeba hradní kancléř Vratislav Mynář, kterému Národní bezpečnostní úřad stále nechce dát nejpřísnější bezpečnostní prověrku. Anebo co si od resortu přál prezidentův externí poradce Martin Nejedlý, který na rozdíl od Mynáře nemá bezpečnostní prověrku vůbec, a Hrad dlouhodobě tají, co vlastně bývalý jednatel ruského Lukoilu v Česku pro Zemana dělá.

Už v úterý 21. listopadu proběhne na ministerstvu další z řady velitelských shromáždění, kam by měl dorazit i prezident Zeman. Že se vyzná ze své lásky k dronům, je téměř stoprocentní. Že upřesní, co se vlastně řešilo v neděli v Lánech, nikoliv.

Přečtěte si další komentáře autora:

Příliš růžové zprávy z Bangkoku

Dvě procenta armádě? Leda tak v pohádce

Laskavá facka Zaorálkovi

Umaštěný úspěch v Afghánistánu

Vylétl z Aera nový albatros? K tomu je daleko

Jestli se paní Karla rozzlobí, bude zlá

Vrchol Dnů NATO? Koncert pravých Ramsteinů v kostele

Příští dny rozhodnou o budoucí výzbroji české armády

Kreslení jde vojákům na jedničku

Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Ruští okupanti včera a dnes

A stoka promluvila

Když stoka promluví

Smrtonosný vyškovský trojúhelník

Ohodnoťte tento článek
Diskuze