Esej: Obchodní války jsou třídní války - Euro.cz

Přihlášení

Esej: Obchodní války jsou třídní války

,
Esej: Obchodní války jsou třídní války
Zdroj: Richard Cortés

Jak nerovnosti ve společnosti způsobují rozbroje mezi národy.

Máme ostatním v Evropě pomáhat, nebo se na ně vykašlat a „jet po své ose“? A co je pro nás výhodnější? Obvykle v Česku převládá mínění, že pomáhat ano, ale nejlépe aby to udělal někdo jiný, protože my jsme ještě chudí. Někteří pak nadhazují sofistikovanější argumenty, že pomoc přece spočívá už v garancích, které Evropská unie poskytuje „těm nedisciplinovaným“.

Garance na úvěry totiž snižují úrokovou sazbu a dlužník platí ve výsledku o hodně méně. Tak je to v případě Řecka, které za pomoci „trojky“ (Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu) refinancovalo v dluhové krizi své státní dluhopisy za sazby, o kterých by si na trhu (kdyby na něj mělo přístup) mohlo nechat jen zdát.

V současnosti se mluví o pomoci hlavně v souvislosti se 750 miliardami eur, které chce Evropská unie získat na trzích a „rozdat“ slabším státům evropského společenství, jež nejvíce postihl koronavirus. Nejčastěji přicházejí na paškál Španělsko či Itálie, přičemž například ekonom České spořitelny Michal Skořepa dochází k názoru, že bychom nakonec měli Itálii peníze dát, aby se nesložila úplně a nezkolabovala celá Unie.

I když si země neví rady a pravděpodobně se ze svého svrabu nikdy nedostane. „Hrozí, že Itálie pomoc ke zlepšení fungování svých institucí efektivně nevyužije, že bez ohledu na novou poskytnutou pomoc zůstane nemocným mužem Evropy,“ píše v Hospodářských novinách.

Schwarze Null

Situace je však složitější a na výsledné mizérii Evropy má velký podíl viny „motor evropské ekonomiky“. Německé hospodářství v posledních dvou…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?