Přechod na DVB-T2. Co potřebujete? - Euro.cz

Přihlášení

Přechod na nový digitální standard televizního vysílání DVB-T2 se blíží. Jak se připravit?

,
Přechod na nový digitální standard televizního vysílání DVB-T2 se blíží. Jak se připravit?
Zdroj: Profimedia.cz

Českou republiku čeká přechod na digitální televizi druhé generace. Formát DVB-T2 znamená několik změn, od kvality vysílání přes způsob přijímání po technické vybavení. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo speciální dotační program, v kterém je v současné době 20 milionů korun. Vypínání stávajících sítí DVB-T začne 27. listopadu v Praze, pokračovat bude postupně v jednotlivých regionech a skončí v červnu 2020.

Přechodu se diváci určitě nemusí bát. V mnoha případech si nemusí kupovat novou televizi, stačí si pořídit set top box v ceně několika stovek korun. Na druhou stranu získají diváci více televizních programů a kvalitnější HD obraz, a to zdarma.

„Na moderní vysílání postupně přechází celá Evropa,“ vysvětluje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle Havlíčka stát bude DVB-T2 občany detailně informovat. Každá domácnost dostane leták, informace budou na internetu i ve videospotu. Ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž chystá sérii krajských seminářů, kde starostové obdrží informační balíček pro občany.

„Z celkového objemu 20 milionů korun budeme mít pro žadatele připravenou finanční podporu na set top boxy, na pořízení televizních přijímačů i na úpravy anténního systému. Celková suma dotace dosáhne konkrétní výše podle toho, jakou kapacitu dané zařízení má. Program bude pokračovat i v příštím roce a s jeho ukončením se počítá v závěru roku 2020,“ vysvětluje předsedkyně Rady Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.


Naše rada: Koncesionářské poplatky 2019: kdo musí platit a kolik?


Web Televizezadarmo.cz vysvětluje důvody přechodu, poradí s úpravou antény či nastavením televize nebo set top boxu. Rovněž přináší přehled termínů, kdy se bude vypínat v jednotlivých regionech a také nabízí přehled kanálů, které lze po přechodu na novou generaci vysílání zadarmo naladit.

„Diváci si mohou vyzkoušet, zda jejich přijímač umí přijmout DVB-T2 vysílání stačí, když spustí automatické ladění, a to jim najde programy v přechodových sítích, kterými pokrýváme oblasti s více než 99 procenty obyvatelstva. DVB-T2 poznají podle označení T2 v menu. Pokud by měli s laděním jakékoliv potíže, mohou využít služeb servisních firem. Seznam diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.

Terestrické vysílání

Zapamatujte si: Změna se týká těch, kdo přijímají televizní vysílání terestricky, to znamená pozemním způsobem. Netýká se tedy domácností s kabelovým, satelitním nebo internetovým příjmem televizního vysílání.

I když se vás DVB-T2 týká, není třeba zbavovat se rovnou televize, stačí si pořídit set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC.

Další možností je pořídit si nový televizní přijímač, který má integrovaný tuner DVB-T2 s kódem H.265/HEVC.
Vhodná zařízení jsou v prodejnách označena kulatým zlatým logem „DVB-T2 ověřeno”. Výrobky, které jsou označeny tímto logem, budou fungovat i po roce 2020, kdy bude dnešní DVB-T vysílání ukončeno.

„Na přechod s novým standardem DVB-T2 se připravujeme. Ve stanovený termín diváci zhlédnou ještě večerní televizní programy ve stávajících celoplošných sítích Multiplex 4 (DVB-T) a v Přechodové síti 13 (DVB-T2) a ranní televizní programy už pouze v Multiplexu 24 v novém standardu DVB-T2,“ říká jednatel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek.

Co potřebujete pro DVB-T2 vysílání
• DVB-T2 přijímač (televizi nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC). Seznam certifikovaných DVB-T2 přijímačů lze nalézt zde.
• Použít stávající přijímací TV anténu s tím, že individuální příjem (prostřednictvím stávající TV antény) nebude vyžadovat žádnou úpravu.
• Společné televizní antény budou obvykle vyžadovat zásah specializované servisní firmy, která zajistí potřebné technické úpravy.
• Na DVB-T2 přijímači aktivovat automatické ladění, čímž se do paměti přijímače načtou veškeré DVB-T2 sítě, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný.

Čtěte také:

Trh placené televize není v Česku zatím velký, říká šéf SES Astra

Za rádio platíte, i když máte „jen“ televizi

ČT a Český rozhlas kvůli vládní novele o DPH přijdou o půl miliardy ročně