
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Občanské průkazy s čipem budou moci lidé dostat od začátku letních prázdnin do 24 hodin, bude je to ale stát 1000 korun. Od 8. července s ním budou moci využívat služeb elektronického portálu veřejné správy. Budou si moci s touto e-Občankou vyřídit například potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku trestů nebo výpis z bodového hodnocení řidiče.
“Občanský průkaz nově umožní zaručené prokazování totožnosti při využívání služeb veřejné správy,“ uvedl premiér Andrej Babiš. „Do poloviny roku 2020 budou muset všechny úřady, které poskytují nějaké on-line služby, umožňovat přihlášení občanským průkazem,“ dodal.
Portál podle Babiše zatím nabídne 37 služeb, k nim patří i získání informací o vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění a další sociální služby nebo přístup k e-receptu. Vláda tím podle premiéra plní jeden z pilířů svého programu - digitalizaci státní správy, odbourávání byrokracie a usnadnění života občanům a firmám. Do budoucna by mělo být podle Metnara možné prostřednictvím portálu platit poplatky, pokuty i daně.
Občanské průkazy i cestovní pasy do 24 hodin bude vydávat v pracovních dnech pouze ministerstvo vnitra na svém pracovišti v Praze v ulici Na Pankráci 72. Dospělé to bude stát 1000 korun, děti polovinu u občanského průkazu, 6000 korun a 2000 korun v případě pasu. Podobně lze oba průkazy získat do pěti pracovních dnů i na úřadech obcí s rozšířenou působností; správní poplatky pro dospělé činí 500 korun, pro děti 300 korun u občanských průkazů, 3000 korun a 1000 korun u pasů. Ve standardních lhůtách do 30 dnů bude vydání pasu stát dospělého 600 korun, dítě 100 korun; za občanský průkaz zaplatí občané mladší 15 let 50 korun, dospělí nic.
Končí vám platnost řidičského průkazu? Přečtěte si, co vám výměnu usnadní
Plošné vydávání občanských průkazů s kontaktním elektronickým čipem bude ze zákona spuštěno v neděli 1. července, fakticky tedy o den později. K aktivaci čipu bude třeba podobně jako u platební karty či mobilního telefonu zadat čtyřmístný až desetimístný identifikační osobní kód (obdoba PINu) a také deblokační osobní kód (obdoba PUKu).
K využívání občanského průkazu s čipem pro komunikaci s elektronickým portálem z domova si lidé budou muset pořídit čtečku čipových karet, pokud ji už nemají zabudovanou ve svých počítačích. Získají ji ve většině obchodů s elektronikou, její cena začíná zhruba na 190 korunách uvedl Dzurilla. Navíc si budou muset stáhnout aplikaci eObčanky.
I lidé, kteří nebudou chtít čip aktivovat, budou muset při převzetí elektronické občanky sdělit čtyřmístný až desetimístný bezpečnostní kód. Má sloužit k bezpečnějšímu ověření totožnosti žadatele při osobním jednání s úřady.
Čtěte také:
Cestovní pas pro děti: kde ho vyřídíte a co vzít s sebou?
Jak správně postupovat při ztrátě občanského průkazu?
Jak získat zbrojní průkaz? Musíte splnit přísné podmínky
Čtěte také
Trumpův muž Giuliani zesiluje tlak na Ukrajinu. Vydal se do Kyjeva pro nové informace
Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém…
před 5 hodinami
Sturgeonová chce další referendum o skotské nezávislosti. Johnson to odmítá
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden podniknout první kroky k…
před 6 hodinami
Poločas rozpadu: vláda selhává i v tom, co považuje za své priority
Babišův kabinet je v půlce běhu. Ve dvou letech vládnutí stihl rozdat sociální dárky a…
před 8 hodinami
Segregace v supermarketu: Edeka zavedla speciální pokladny pro Němce a Poláky
Pobočka supermarketu Edeka v Chotěbuzi zavedla pokladny s přednostním právem pro Němce a…
13. prosince 2019
Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy korun. Bilanční suma se přehoupla přes osm bilionů
Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o…
13. prosince 2019
Sdílení
Hodnocení

Děkujeme za Vaše hodnocení