Cestovní pas pro děti: kde ho vyřídíte a co vzít s sebou? - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Cestování s dětmi: kde potomkům vyřídíte cestovní pas a co k tomu bude potřeba?

, Barbora Košňarová,
Cestování s dětmi: kde potomkům vyřídíte cestovní pas a co k tomu bude potřeba?
Zdroj: shutterstock.com

Chcete s dětmi odcestovat na zahraniční dovolenou? V tom případě byste neměli zapomínat na cestovní doklady. Dávno už totiž neplatí, že by stačilo zapsat si své potomky do vlastního pasu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o novorozence nebo desetileté dítě, v dnešní době totiž musí mít své vlastní doklady úplně každý.

Kde můžete o pas zažádat?

Cestovní pas budou vaše děti potřebovat pokaždé, když se rozhodnete vycestovat mimo schengenský prostor. O tento doklad musí zažádat rodič nebo zákonný zástupce dítěte, a to na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud se pohybujete v hlavním městě, můžete také zajít na úřad městské části Prahy 1 až 22.

Co vzít s sebou?

 • Rodný list dítěte
 • Občanský průkaz rodiče či zákonného zástupce

Myslete také na to, že s sebou na úřad musíte dovést také děti, kterým chcete nový cestovní pas nechat vystavit. Pracovníci totiž musí pořídit jejich aktuální fotografii a pokud jsou starší než 12 let, sejmou také jejich otisky prstů.

Za cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji pro dítě mladší 15 let zaplatíte 100 korun. Zákonná lhůta pro jeho vydání je 30 dnů, úřady to ovšem mnohdy stihnou i rychleji. Vyhotovený pas za dítě opět musí převzít jeho zákonný zástupce.

Cestujete narychlo? Požádejte o rychlopas

Potřebujete odjet do zahraničí ze dne na den nebo jste na cestovní doklady pro děti před dovolenou jednoduše zapomněli? Když vás tlačí čas, řešením může být tzv. rychlopas. Ten si můžete na Ministerstvu vnitra vyzvednout buď po šesti pracovních dnech, kdy za něj zaplatíte 1 000 korun, nebo do 24 hodin. Cestovní pas na počkání vás ale přijde na 2 000 korun.


NÁŠ TIP: I dítě mladší 15 let může mít občanku. Kde a jak o ni zažádat?

 Občanský průkaz mohou mít i děti mladší 15 let.


Pokud dítě nijak výrazně nezmění vzhled, svůj cestovní pas může využívat až pět let. Rodiče, kteří s dětmi hodně cestují, ovšem většinou nechtějí riskovat, že budou mít kvůli jedné starší fotografii nějaké problémy. Jelikož se nejedná o nijak drahou záležitost, svým dětem pro jistotu pořizují každý rok doklady nové.

Někdy stačí občanský průkaz

V současné době mohou občanský průkaz vlastnit i děti mladší 15 let. Pokud ho následně budete chtít použít jako cestovní doklad pro svého potomka, platí zde stejná pravidla jako při cestování na občanku u dospělých. Pořízení občanského průkazu pro dítě mladší 15 let vás vyjde na 50 korun, obdržíte ho nejpozději do 30 dnů.

Pokud se nechystáte daleko, dětská občanka se vám určitě vyplatí. S dítětem můžete na občanský průkaz navštívit země Evropské unie, ale také několik dalších států, na které se vztahuje speciální výjimka. Jedná se o:

 • Norsko
 • Island
 • Švýcarsko
 • Albánie
 • Srbsko
 • Bosna a Hercegovina
 • Černá hora
 • Severní Makedonie

Souhlas s vycestováním

Pokud dítě necestuje s rodiči, ale na dovolenou k moři ho bere třeba babička, cestovní pas v některých případech nemusí stačit. Problematické může být i cestování s rodičem, který má jiné příjmení než dítě či s rodinou někoho z blízkých přátel. Proto je dobré s sebou vzít také tzv. souhlas s vycestováním.

Kdy je nutné souhlas dítěti vyřídit? Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje, aby ho dítě mělo s sebou v případě delších cest, a především pokud se chystá mimo Evropskou unii. Navíc většinou nestačí česká varianta, proto je vhodné nechat tento souhlas vyhotovit v několika jazycích. V dokumentu by měly být uvedeny osobní údaje rodiče, dítěte a osoby, se kterou potomek cestuje, dále také místo pobytu a délka jeho trvání.

Čtěte také:

Změna trvalého bydliště: Co vše k ní potřebujete?

Jak postupovat při ztrátě občanského průkazu?

Ohodnoťte tento článek
Diskuze