Nobelovu cenu za lékařství dostali za léčbu rakoviny Američan Allison a Japonec Hondžó - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nobelovu cenu za lékařství dostali za léčbu rakoviny Američan Allison a Japonec Hondžó

, čtk,
Nobelovu cenu za lékařství dostali za léčbu rakoviny Američan Allison a Japonec Hondžó
Zdroj: Profimedia.cz

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Jejich výzkum využívá schopnosti imunitního systému napadat rakovinné buňky.

Nobelova nadace ve svém zdůvodnění na twitteru uvedla, že výzkum oceněné dvojice vědců představuje přelomový bod v boji proti rakovině. Americký vědec Allison zkoumal bílkovinu, která funguje jako brzda regulující funkci imunitního systému. „Odhalil potenciál uvolnění této brzdy a vypuštění našich imunitních buněk s cílem napadání nádorů. Tento koncept pak rozvinul v nový přístup k léčbě pacientů,“ napsala Nobelova nadace.

Druhý z laureátů, Japonec Hondžó, podle Nobelovy nadace „objevil jinou bílkovinu na povrchu imunitních buňek a zjistil, že také funguje jako brzda, ale s odlišným mechanismem“. „Léčba založená na jeho objevu se ukázala být velmi efektivní v boji proti rakovině,“ dodala nadace.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž oznámena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos vyhlášena nebude kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl dnes za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve výši devíti milionů švédských korun (22,4 milionů českých korun). Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.

Přečtěte si také:

Čína povolila transplantaci hlavy. Vyvolává to obavy západních lékařů

Krotitel buněk. Radek Špíšek od studií věřil, že imunoterapie bude jednou porážet nádory. A stalo se

V Curychu začalo tlouct silikonové srdce. Změní medicínu budoucnosti?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze