Menu Zavřít

Objednavatel vraždy Kuciaka zaplatil 70 tisíc eur, oznámil prokurátor

1. 10. 2018
Autor: čtk

Objednavatel únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zaplatil za tento čin nejméně 70 tisíc eur (1,8 milionu korun), řekl dnes novinářům jeden z prokurátorů, který dohlíží na vyšetřování případu a který si nepřál uvést své jméno. Podle prokurátora objednavatel v hotovosti uhradil 50 tisíc eur; zbylých 20 tisíc eur představovalo odpuštění dluhu. Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár nevyloučil, že v případu budou kromě dosavadní čtveřice obviněni i další lidé.

Čtyři osoby, které policie z dvojnásobné vraždy dosud obvinila, soud v neděli poslal do vazby. Podle prokuratury jde o střelce, objednavatele činu, zprostředkovatele a pomocníka. Čižnár označil důkazy proti nim za velmi silné.

„Důkazy, které jsou k dispozici, jsou podle mého názoru velmi silné. Zatím je to stále ´jen´ ve stadiu obvinění, takže přehnaný optimismus není na místě. Je velký předpoklad, že tato kauza bude dotažena do úspěšného konce,“ řekl Čižnár.

Objednavatelem vraždy byla podle prokurátora úřadu speciální prokuratury jediná žena mezi obviněnými. Prokurátor ovšem dodal, že není známo, odkud získala peníze.

Z dříve zveřejněných informací slovenských médií vyplývá, že objednavatelkou trestného činu byla podnikatelka Alena Zsuzsová, která údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií. Možné spojení Kočnera s vraždou Kuciaka prokuratura nekomentovala.


Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová

Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto


Prokurátor dnes řekl, že cílem objednávky byl pouze Kuciak a že jeho partnerka se stala náhodnou obětí. Dvojici střelec zavraždil 21. února v jejím domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Z iniciál, které dnes prokurátor uvedl, vyplývá, že za vraha vyšetřovatelé považují muže, kterým je podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó. Slovenská prokuratura již informovala, že motivem vraždy byla investigativní práce novináře.

Dva prokurátoři úřadu speciální prokuratury, kteří dohlížejí na vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky a kteří vystoupili na dnešní tiskové konferenci spolu s Čižnárem a vedením policie, si nepřáli nejen zveřejnit své jméno, ale kamery a fotografové nesměli ani snímat jejich tváře. Speciální prokuratura na Slovensku se spolu se specializovaným trestním soudem zabývají nejzávažnějšími kriminálními případy.

Někteří ze čtveřice obviněných byli již v minulosti odsouzeni za jiné trestné činy.

Podezřelé zadržela elitní jednotka slovenské policie ve čtvrtek a v pátek minulý týden. Při raziích kriminalisté zajistili dvě zbraně, zásobník i náboj, který se shoduje se střelivem použitým najatým vrahem. Kromě toho zabavili tři motorová vozidla a mobilní telefon, které podle policie byly využity při dvojnásobné vraždě.

Prokurátoři odmítli dřívější informace českého časopisu Respekt, že k dopadení vraha a dalších osob pomohly satelitní snímky z americké družice. Blíže ale nekomentovali informace, že vyšetřovatelům při identifikaci podezřelých pomohly údaje z počítačů, které byly použity při vyhledávání Kuciakova domu v internetové službě Street View.

Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která v březnu vyústila v demisi premiéra Roberta Fica.

WT100

Základní fakta ke kauze zavražděného novináře:

- Investigativní reportér Ján Kuciak (27), který pracoval pro server Aktuality.sk, a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

- Média případ označila za první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska. Text jeho posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na vládnoucí stranu Směr.

- Vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy v ulicích měst byly desetitisíce lidí, 9. března celkem 120 tisíc lidí na mnoha shromážděních ve slovenských i dalších městech včetně Prahy či Brna protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a skandálům politiků. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce v roce 1989, další shromáždění následovalo 16. března.

- Prezident Kiska vyzval na začátku března k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Již 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března, premiér Fico nabídl demisi 14. března, podle ústavy to znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho a poté i členy kabinetu. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech, ministrem vnitra se stal Tomáš Drucker. Ten 16. dubna podal demisi a 26. dubna ho nahradila Denisa Saková.

- Policie pracuje od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. V nedokončeném článku psal podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH, a také o jejich napojení na mafii.

- Za vraždou může stát italská mafie ’Ndrangheta - kvůli tomu policie na začátku března zatkla sedm lidí - Italů podnikajících na východě Slovenska, po několikahodinových výsleších je ale bez obvinění propustila.

- Kuciak rovněž připravoval text o albánské mafii. A nedávno vyšel jeho další článek, ve kterém figuruje drogový boss Silvio Aquino, působící v Belgii, před třemi roky zavražděný konkurenčním gangem. Od Aquina vedla přímá stopa k jeho manželce Silvii Liškové, v duchu obvyklého scénáře, kdy zahraniční drogový boss, který má přes svoji partnerku napojení na slovenské prostředí, v podnikání na Slovensku pere zisky z pašování drog.

- Slovenská prokuratura 21. září zveřejnila podobiznu muže, který se měl v době vraždy nacházet v blízkosti místa činu. A dnes ráno slovenská elitní policie zatkla osoby podezřelé z vraždy.

- Postupem vyšetřování se zabývá i Evropský parlament - na Slovensko vyslal v září delegaci europoslanců. Ti po své dvoudenní misi uvedli, že u nich přetrvávají obavy z korupce a navzdory rezignaci Kaliňáka a Fica většina ministrů zůstala na svých postech a příliš se tak nezměnilo.

Čtěte dále:

Svoboda tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Utrpěla i v Česku

Esej: Kde je brzda?

Slovenská policie vyslýchala českou investigativní novinářku, zabavila jí mobil

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).