Končící šéf německé civilní kontrarozvědky Maassen se stane poradcem na ministerstvu vnitra - Euro.cz

Přihlášení

Končící šéf německé civilní kontrarozvědky Maassen se stane poradcem na ministerstvu vnitra

, čtk,
Končící šéf německé civilní kontrarozvědky Maassen se stane poradcem na ministerstvu vnitra
Zdroj: čtk

Špičkám německé koalice se v neděli podařilo vyřešit spor kolem končícího šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, oznámil to spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) po večerním setkání šéfů koaličních stran v Berlíně. Aféra se týká sporného povýšení Maassena, který musí svou funkci opustit kvůli kontroverzním výrokům, ale nakonec měl být lépe placeným tajemníkem ministerstva vnitra. Maassen bude jmenován zvláštním poradcem na ministerstvu vnitra.

Platové zařazení Maassena bude stejné jako dosud, citovala Seehofera agentura DPA. Maassen musel v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) skončit kvůli svým kontroverzním a nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici). Bouři na německé politické scéně vyvolal zejména zpochybňováním pravosti videa zachycujícího útoky na cizince.

Předseda koaliční Křesťanskosociální unie (CSU) a ministr vnitra Seehofer pak odvolaného Maassena povýšil do lépe placené funkce státního tajemníka na ministerstvu vnitra. Jeho řešení popudilo veřejnost i řadu politiků, zejména předsedkyni koaličních sociálních demokratů (SPD) Andreu Nahlesovou. Ta dopisem vyzvala Seehofera a předsedkyni třetí koaliční strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelu Merkelovou k nedělní schůzce.

Nového prezidenta BfV bude Seehofer teprve hledat. Do té doby kontrarozvědku nadále povede Maassen.

Přečtěte si komentář: Nejsou to náckové. Zatím

 Páral

Dále čtěte:

Merkelová: Pobouření Němců chápu, není ale omluvou pro nacistická hesla

Nacismus nechceme. V Chemnitzu se koncertu proti pravicovému extremismu zúčastnilo 65 tisíc lidí

Šéf Siemensu: Xenofobie v Chemnitzu může poškodit celou ekonomiku

Generální ředitel firmy Siemens Joe Kaeser. Ilustrační foto.