Drony české armády nalétaly v Afghánistánu tisíce hodin, chrání základnu Bagrám - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Drony české armády nalétaly v Afghánistánu tisíce hodin, chrání základnu Bagrám

, čtk,
Drony české armády nalétaly v Afghánistánu tisíce hodin, chrání základnu Bagrám
Zdroj: Tiskový informační důstojník 9. strážní roty/MOČR

Téměř tři tisíce hodin nalétaly v Afghánistánu průzkumné drony ScanEagle, které česká armáda používá k průzkumu v okolí základny Bagrám. Její vnější ostrahu mají na starosti právě čeští vojáci. Když vyjede jejich hlídka mimo základnu, drony kontrolují dění v okolí patroly.

Drony ScanEagle dostala česká armáda v roce 2015 darem od USA. Jejich obsluhu má na starosti armádní tým Scan Eagle.

„Jedním z hlavních úkolů strážní roty je zamezit nepřátelským aktivitám směřujícím na základnu Bagrám. Tento cíl naplňují prostřednictvím patrol. Naším hlavním úkolem je zabezpečovat tyto patroly, když vyjedou ven mimo základnu,“ na základně Bagrám v provincii Parván to řekl velitel jednotky nadporučík L. K.

Operátoři dronů díky kamerám umístěným ve strojích mohou kontrolovat okolí hlídek a upozorňovat je na možná nebezpečí v místech, kam vojáci nevidí. Pozor dávají také na trasu, po které se vojáci vydávají. Získané a vyhodnocené informace okamžitě předávají hlídkám a velitelství. „Tím pádem patroly mohou rychle reagovat na situace, které neočekávají,“ podotkl nadporučík.


Čtěte také esej:

Děkujeme, zůstaňte

 Čeští vojáci na základně v Bagrámu


Čeští vojáci díky bezpilotním strojům mají mnohem lepší přehled o aktuální situaci. Podle české armády již drony mnohokrát pomohly získanými informacemi předejít hrozbám, které by na české vojáky číhaly.

Drony váží podle vybavení 14 až 16 kilogramů plus palivo, kterého nádrž pojme až 5,6 kilogramů. „Je to americká C10, což u nás znamená asi 100oktanový benzín,“ řekl k používanému palivu mladší technik P. D. Armáda z bezpečnostních důvodů celá jména svých příslušníků v Afghánistánu neuvádí.

Česká armáda může na strojích použít ke sledování buď termohlavici nebo kameru s třicetišestinásobným zoomem. „Z výšky 1500 až 1000 metrů nad terénem to vyhovuje. Jsme schopni rozeznat osobu,“ poznamenal technik.

Dron operátoři přímo neřídí, ale posílají mu příkazy, které jeho avionika sama zpracuje a následně se podle nich chová.

Armáda v současné době používá pouze menší průzkumné drony. V příštích letech se její vybavení rozšíří. Její vedení počítá i s tím, že si mezi lety 2022 a 2024 pořídí víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou mít možnost na ně instalovat i zbraně.

Čtěte také:

Komentář: V Afghánistánu je nutné zůstat

Se samopalem v Koreji. Zapomenutá historie české armády v KLDR

Dvě procenta armádě? Leda tak v pohádce

Ohodnoťte tento článek
Diskuze