„Česko není firma“. V Praze proběhla další demonstrace proti Babišovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Česko není firma“. V Praze proběhla další demonstrace proti Babišovi

, čtk,
„Česko není firma“. V Praze proběhla další demonstrace proti Babišovi
Zdroj: čtk

Několik tisíc lidí se dnes vpodvečer sešlo na Václavském náměstí v Praze na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Zaplnili střední část náměstí od Opletalovy po Vodičkovu ulici. Po zhruba hodinovém protestu, který skončil zpěvem české hymny v podání Dagmar Peckové, se asi dvě stovky převážně mladých demonstrantů přesunuly k Pražskému hradu. Po chvíli skandování svůj protest na Hradčanském náměstí ukončili; vstup do areálu Hradu hlídala policie.

Podobné akce se dnes konaly ve dvacítce českých měst. Václavské náměstí policie uzavřela pro dopravu, provoz tramvají zůstal zachován. Demonstranti měli desítky transparentů, vlajek Česka a EU. Někteří účastníci se vyhraňovali také vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi SPD Tomiu Okamurovi. Protest byl zejména ve znamení skandování hesel proti Babišovi.

Na úvod akce mávali demonstranti za víření bubnů srolovanými papírovými peticemi. Skandovali například „Babiše do koše!“ nebo „Ano? Ne!“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu StBák!“.

Ač mělo jít o nepolitickou akci, v davu se objevily znaky politických stran například TOP 09 nebo Pirátů.

Jako první promluvil k demonstrantům organizátor demonstrace Mikuláš Minář. Zopakoval, že není přípustné, aby v čele státu byl trestně stíhaný člověk. „Myslím si, že je to potřeba a že to je nutné nesedět jenom doma, když je člověk třeba naštvaný. Jsem naštvaný na to, jak se nám to vyvíjí, abychom měli v čele vlády někoho, kdo je trestně stíhaný,“ řekl na místě herec Jan Potměšil.

Mezi přítomnými se objevily plakáty s nápisy „Česko není firma“ nebo obrázek Babiše za mřížemi s textem parodujícím název jeho knihy O čem sním, když náhodou spím. Dále pak také například nápis „Nechci Bureše ani Prasedenta“.


Čtěte komentář Pavla Párala: Když dva nedělají totéž

 Páral


Organizátoři demonstrace pokládají za nepřijatelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk, který je vedený jako agent komunistické Státní bezpečnosti. „Pokud by byl premiér z hnutí ANO, ale ne sám Babiš, nebylo by to ideální, ale byli bychom spokojení,“ řekl před demonstrací Minář.

Pořadatelé neměli pódium, na kterém by vystupovali řečníci. Protest byl koncipován tak, že jeho středem byly stolky s peticemi. „To symbolizuje to, že ve středu celé akce je podepisování petice za odchod Andreje Babiše. Nechceme strhávat pozornost na řečníky, na nějaký centrální program, ale chceme, aby se kolem centra vytvořil velký okruh lidí a celé to bylo určené k účelu té akce,“ vysvětlil Minář.

Součástí demonstrací v celé zemi je podepisování petice nazvané Za slušného premiéra a slušnou vládu. Vyzývá ministerského předsedu k rezignaci a poslance k vyslovení nedůvěry jím případně předložené vládě. V akci Milion chvilek pro demokracii, kde chtějí organizátoři nasbírat milion podpisů, jich k dnešku mají přes 236 tisíc.

Na sběr podpisů mají signatáři ještě zhruba dva měsíce. Nyní nastane druhá fáze, kdy budou sami signatáři shánět podpisy i mimo internet. „Je možné, že Andrej Babiš odstoupí, nebo že nebude podruhé jmenován premiérem – a v tu chvíli samozřejmě si budeme muset položit otázku, jestli má cenu ještě podpisy sbírat, protože to by byla naše výhra, toho chceme docílit,“ podotkl Minář.

Dnešní demonstrace navázaly na podobné akce z počátku března, kdy lidé v několika městech žádali odchod komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček posléze z čela komise odstoupil.

Obdobná shromáždění se kromě Prahy dnes konají také v mnoha dalších českých a moravských městech, například v Brně, Olomouci nebo Hradci Králové.

Dále čtěte:

Ve vládě podporované SPD bych nebyl, říká Ťok. Skončil by i jako poslanec

Babiš bude akceptovat, když Zeman pověří jiného člena ANO, ale nečeká to

Sjezd ČSSD potvrdil konec jednání s ANO. Delegáti zvolili čtyři místopředsedy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze