Blízká setkání. Rusové provokují, české gripeny je krotily už pětkrát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Blízká setkání. Rusové provokují, české gripeny je krotily už pětkrát

,

Pět ostrých vzletů za první měsíc. To je aktuální sumář mise čáslavských strojů Jas-39 nad Pobaltím. Každou pohotovost vyvolaly ruské stroje.

„Statistiky prvního měsíce působení v Estonsku svědčí o nezbytnosti naší přítomnosti v regionu,“ uvedl Aleš Opata, náčelník generálního štábu. „Zároveň potvrzujeme našim spojencům, že jsme plně vycvičeni a připraveni podílet se na společném plnění aliančních úkolů,“ dodal.

Jak informovalo velení českých vzdušných sil, do první ostré akce šli piloti hned na začátku září, jen pár dnů po zahájení mise. Po navedení našli a identifikovali dopravní letoun An-30. V dalších dvou případech duo čáslavských supersoniků Jas-39 Gripen našlo letouny, které vypnutím odpovídačů porušily bezpečnostní pravidla.


Ostrý test: české gripeny v Pobaltí vyzkouší „dalekohledy“ za 325 milionů

 Zavěšení kontejneru Litening i4 v podvěsu letounu Jas39 Gripen


Při dalším zásahu narazily české gripeny na dopravní letoun doprovázený dvojicí stíhaček a naposledy minulý týden další transportní stroj nekomunikoval s řízením letového provozu.

„V každém ze zmíněných pěti případů se jednalo o letouny vzdušných sil Ruské federace,“ potvrdila Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu.

Pět českých supersoniků bude z estonské základny Ämari působit až do 31. prosince. Společně s nimi chrání vzdušný prostor nad Pobaltím i společný belgický a dánský kontingent vybavený stroji F-16 operující z litevského letiště Šiauliai.

Čtěte také:

Český Jas nad Tatrou

Ondřej Stratilík

Blízká setkání. Rusové provokují, české gripeny je krotily už pětkrát
1 (20%) 1 hlasování
Diskuze